VALLETTA. Taliansko spolu s Maltou lobovali za systematickú pomoc od ostatných krajín Európskej únie (EÚ) v otázke migrantov zachránených na mori.
Najnovšie sa k brehom Sicílie plaví humanitárna loď s viac ako 180 migrantmi na palube, ktorých sa podarilo v Stredozemnom mori zachrániť z chatrných člnov prevádzačov.
Cieľom je dosiahnuť núdzový mechanizmus

Ministri vnútra oboch krajín spolu so svojimi kolegami z Francúzska a Nemecka, ako aj predstaviteľmi EÚ, sa na Malte snažili vypracovať automatický mechanizmus, ktorý by zaistil, že migrantov zachránených na mori si rozdelia krajiny únie.
Terajšie pravidlá únie hovoria o tom, že utečenci a iní žiadatelia o azyl musia zostať až do vybavenia ich prípadov v krajine, do ktorej prišli.
Väčšina migrantov však dúfa, že sa im podarí dostať ďalej na sever Európy, kde by si našli zamestnanie a pripojili sa k členom rodiny, ktorí tam úspešne emigrovali.
Ako uviedol nemecký minister vnútra Horst Seehofer, cieľom je dosiahnuť "núdzový mechanizmus" na najbližších niekoľko mesiacov, pokiaľ nová Európska komisia (EK) nezačne pracovať na trvalom riešení.
Prichádzajúcim migrantom umožnia vylodiť sa
Podľa nemeckého ministra medzi zložité otázky patria, napríklad, ktoré prístavy sa môžu používať, ako prerozdeľovať migrantov v Európe a ako bojovať proti prevádzačom.
"Pre mňa je najdôležitejšie, že sme konečne našli riešenie dlhoročnej európskej diskusie o práve na azyl. Prvým krokom bude dohoda o záchrane na mori," povedal Seehofer, pričom vyjadril opatrný optimizmus.
Podľa hovorcu Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Charlieho Yaxleyho rozhovory na Malte môžu byť odrazovým mostíkom pre širšiu dohodu medzi európskymi krajinami.
Migrantom na lodi Ocean Viking humanitárnych organizácií SOS Méditerranée a Lekári bez hraníc, 182 mužom, ženám a deťom vrátane novorodenca, bude umožnené vylodiť sa v prístave Messina na Sicílii.