SME

Blairova vláda začala tretie funkčné obdobie

Londýn 17. mája (TASR) - Britský premiér Tony Blair dnes oficiálne otvoril svoje tretie funkčné obdobie zverejnením nabitého legislatívneho programu, ...

Londýn 17. mája (TASR) - Britský premiér Tony Blair dnes oficiálne otvoril svoje tretie funkčné obdobie zverejnením nabitého legislatívneho programu, ktorý môže otestovať jeho autoritu a ďalej zhoršiť vzťahy vo vnútri jeho Labouristickej strany.

Kabinet tvrdí, že balík 45 zákonov v priebehu nastávajúcich 18 mesiacov od základov zmení britské školy, nemocnice, imigračnú službu a sociálny systém a zároveň bude riešiť otázky protispoločenského správania sa a terorizmu. Na programe je aj zavedenie povinných identifikačných kariet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Časť Blairovho programu, ktorý v rámci tradícií pred parlamentom predstavila kráľovná Alžbeta II., môže pobúriť labouristických rebelov, ktorí sú už teraz nespokojní s Blairovým vedením.

Za očakávané jablká sváru sú považované plány vlády na zavedenie povinných identifikačných kariet, nové protiteroristické zákony a rozsiahla reforma sociálnych platieb pre chorých a telesne postihnutých, ako aj zákon, podľa ktorého má byť podnecovanie k náboženskej neznášanlivosti zločinom.

Blair sa počas minulého legislatívneho obdobia len tesne vyhol porážke pri hlasovaní parlamentu, kde mal výraznú väčšinu 161 mandátov. Po ostatných voľbách sa labouristická väčšina stenčila na 67 hlasov, čo znamená, že jadro asi 40 labouristických rebelov môže Blairov program zablokovať, ak bude hlasovať s opozičnými stranami.

SkryťVypnúť reklamu

Odmietnutie hlavných bodov jeho politiky by podkopalo autoritu predsedu vlády, ktorý odoláva požiadavkám niektorých labouristických zákonodarcov, aby odstúpil.

Čítajúc z prejavu napísaného ministrami, kráľovná uviedla, že vláda bude "stavať na svojom programe reformy a urýchli modernizáciu verejných služieb".

"Bude predložená legislatíva, ktorá ponúkne väčšiu podporu pre pracujúce rodiny rozšírením materských príplatkov a zlepšením podmienok pre starostlivosť o deti," povedala kráľovná v Snemovni lordov.

Ako dodala, vláda je naďalej odhodlaná pomáhať Iraku a Afganistanu, ako aj podporovať mierový proces na Blízkom východe. Tiež bude "pracovať na prehĺbení a rozvoji silného partnerstva medzi Európou a Spojenými štátmi, aby boli tieto ciele splnené".

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitou súčasťou vládneho programu platného do novembra 2006 je boj proti zločinu a asociálnemu správaniu. Nový zákon má obmedziť predaj replík strelných zbraní, zvýšiť minimálny vek pre nákup nožov zo 16 na 18 rokov a umožniť riaditeľom škôl nariadiť prehliadky žiakov.

Prioritou je zákon o zavedení identifikačných kariet, po prvý raz v Británii za viac ako 50 rokov. Vláda tvrdí, že karty s biometrickými údajmi ako odtlačky prstov alebo snímka dúhovky pomôžu zamedziť krádeži identity, ilegálnej imigrácii a podvodom pri poberaní sociálnych dávok. Oponenti vyjadrujú obavy, že karty obmedzia občianske práva.

Vláda tiež oživila plány - po prvý raz nadnesené po útokoch na USA z 11. septembra 2001 - na postavenie podnecovania k náboženskej neznášanlivosti mimo zákon. Ministri argumentujú, že takýto zákon bude chrániť menšiny pred predpojatosťou a umožňovať postihovanie extrémistov, ktorí zneužívajú náboženstvo na vyvolávanie napätia. Odporcovia, ktorým sa už raz podarilo prinútiť vládu návrh stiahnuť, vyjadrili obavy, že zákon môže podkopať stáročnú tradíciu slobody prejavu.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou legislatívneho plánu je aj návrh protiteroristického zákona, ktorý má uľahčiť odsudzovanie obžalovaných z terorizmu.

Imigračný zákon má zaistiť, že právo na trvalý pobyt v Británii dostanú len odborne zdatní robotníci ovládajúci anglický jazyk. Zákon tiež predpokladá, že každému žiadateľovi o vstupné víza do Británie budú odobraté odtlačky prstov.

Vzdelávací zákon navrhuje, aby školy dostali väčšiu nezávislosť pri vedení svojich rozpočtov. Zdravotnícky zákon navrhuje zákaz fajčenia v uzavretých verejných priestoroch. Legislatíva tiež umožní vláde zorganizovať referendum o prijímaní ústavnej zmluvy EÚ, aj keď termín hlasovania zatiaľ nenavrhli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 074
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 627
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 819
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 888
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 604
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 265
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na Zem.

Súťažili s projektom čistiarne.


TASR
Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu