NEW YORK/ PARÍŽ. V súčasnosti je mier na svete vystavený novému nebezpečenstvu - klimatickej kríze, ktorá ohrozuje našu bezpečnosť, naše prostriedky na živobytie i náš život.
Preto v tomto roku je téma Medzinárodného dňa mieru zameraná na klimatickú krízu. V posolstve k Medzinárodnému dňu mieru pripadajúcemu na 21. septembra to konštatoval generálny tajomník OSN António Guterres.
Preteky s časom
Táto klimatická kríza má globálny charakter. Len spoločným úsilím budeme schopní zabezpečiť v našom jedinom dome mier, rozvoj a bezpečnosť pre nás a pre budúce generácie, uviedol Guterres.
"Pri príležitosti tohtoročného Medzinárodného dňa mieru vás všetkých žiadam: Urobte konkrétne opatrenia v boji proti klimatickým zmenám a vyžadujte to isté od všetkých lídrov na svete," konštatoval Guterres v posolstve a na záver dodal: "Sú to preteky s časom, ktoré môžeme vyhrať a musíme ich vyhrať."
Generálny tajomník OSN už 100 dní pred 21. septembrom v ďalšom posolstve vyzval všetky národy a krajiny na svete, aby zložili zbrane a začali spolu existovať v harmónii.
"Sto dní pred nadchádzajúcim Medzinárodným dňom mieru spúšťam chronometer a vyzývam všetkých, aby sa zamysleli nad naliehavou otázkou obsiahnutou v tohtoročnej téme Medzinárodného dňa mieru: Boj proti klimatickým zmenám je bojom za mier."
Ako ďalej Guterres napísal, naliehavosť situácie súvisiaca s globálnou klímou predstavuje hrozbu pre bezpečnosť a stabilitu vo svete.
V tej miere, v akej sa pobrežné regióny a devastované vnútorné oblasti stávajú nevhodnými pre život, sú milióny ľudí nútené hľadať ochranu a lepší život na iných miestach.
Guterres pripomenul, že v súvislosti s potrebou mobilizovať úsilie na globálnej úrovni a zachovať si ambiciózny postoj v danej problematike, zvolal na 23. septembra do sídla OSN v New Yorku summit OSN o klimatickej kríze.
Parížska dohoda
Prezidentov a predsedov vlád a požiadal, aby pricestovali s konkrétnymi a realistickými návrhmi na čo najskoršie aplikovanie Parížskej dohody (Rámcový dohovor OSN o zmene klímy) a na zaistenie rozhodného prechodu k čistejšej, bezpečnejšej a ekologickejšej budúcnosti.
V tomto úsilí ich budú podporovať mladí ľudia na celom svete, ktorí chápu, že v hre je samotná ich budúcnosť, podčiarkol.
Na konferencii COP21 v Paríži 12. decembra 2015 sa podarilo dosiahnuť medzník v boji proti zmene klímy a v zrýchlení činnosti a investovaní potrebnom na udržateľnú nízkouhlíkovú budúcnosť.
Rámcový dohovor OSN o zmene klímy, nazývaný aj Parížska dohoda, bol sprístupnený na podpis 22. apríla 2016 v sídle OSN; EÚ ho ratifikovala 5. októbra 2016 a účinnosť nadobudol 4. novembra 2016.
V preambule Charty OSN sa konštatuje, že OSN vznikla s tým, aby pomáhala predchádzať medzinárodným konfliktom, urovnávala už vzniknuté a prispievala k zavedeniu kultúry mieru vo svete.
Valné zhromaždenie OSN v roku 1981 v rezolúcii 36/67 stanovilo, aby sa Medzinárodný deň mieru pripomínal každý rok v rámci septembrového otváracieho zasadnutia VZ OSN, ktoré sa uskutočňuje pravidelne každý rok v tretí septembrový utorok. Mier predstavuje jeden z hlavných cieľov OSN.

Prvýkrát sa Medzinárodný deň mieru slávil v roku 1982.
VZ OSN schválilo v roku 2001 rezolúciu 55/282 a rozhodlo, že 21. september sa bude pripomínať ako deň nenásilia a pokoja zbraní.
OSN vyzvalo všetky krajiny a národy, aby počas tohto dňa rešpektovali zastavenie nepriateľských akcií a vzdelávacími podujatiami si pripomenuli všetky otázky, ktoré súvisia s mierom.
Generálny tajomník OSN spravidla pri príležitosti tohto dňa rozozvučí Zvon mieru v Sade mieru v newyorskom sídle svetovej organizácie.