BERLÍN. Desaťtisíce protestujúcich sa zhromaždili v piatok v centrách nemeckých miest a žiadali lepšie politické opatrenia na ochranu klímy.
Informovala o tom tlačová agentúra DPA. V rámci medzinárodného týždňa klimatických štrajkov sa v piatok konajú protesty po celom svete.
Organizátori zo známeho hnutia Piatky za budúcnosť uviedli, že na poludnie sa v Berlíne pred Brandenburskou bránou zišlo 80.000 ľudí, pričom polícia stanovila počet prítomných na "oveľa viac než 10.000".
Ulice okolo berlínskej pamätihodnosti v centre boli plné ľudí a úrady museli z dôvodu veľkých davov uzavrieť najbližšiu stanicu metra.
Polícia v Hamburgu oznámila, že v severonemeckom meste sa na proteste zúčastnilo najmenej 45.000 ľudí. Demonštrácia bola úplne pokojná, dodal policajný hovorca.
Silný signál od občanov
Približne 17.000 protestujúcich prišlo za aktívnejšiu klimatickú politiku demonštrovať aj v univerzitnom meste Freiburg v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko.

"Toto je strhujúci a silný signál od našich občanov," povedal starosta Freiburgu Martin Horn.
Vo Frankfurte nad Mohanom desiatky demonštrantov zastavili dopravu na námestí Baseler Platz v centre, takže sa vytvorila kolóna áut a vodiči trúbili.
Podľa očakávania bude v piatok neskôr prúdiť z rôznych smerov do centra Frankfurtu mnoho ďalších ľudí.

Ako informovalo hnutie Piatky za budúcnosť, v tento deň je naplánovaných 530 protestov po celom Nemecku.
Vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dosiahla v piatok - po 18 hodinách rokovaní - dlhoočakávanú dohodu týkajúcu sa rozsiahleho balíka opatrení na ochranu klímy.
Mládežnícke hnutie Piatky za budúcnosť však vyjadrilo s prijatým balíkom opatrení nespokojnosť a na sociálnych sieťach sa začal šíriť hashtag "Not my Klimapaket".
Planéta ochorela
Protesty vo svete odštartovali v Austrálii, kde ľudia pochodovali v 110 mestách, vrátane Sydney či metropoly Canberra. Demonštranti požadovali, aby ich krajina, ktorá je najväčším exportérom uhlia a kvapalného zemného plynu na svete, prijala radikálne opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov.
"Napriek tomu, že my sami nie sme chorí, planéta, na ktorej žijeme, je, a za ňu protestujeme a bojujeme," povedala v Perthe 15-ročná študentka Siobhan Sutton.
Podľa organizátorov sa na protestoch v Austrálii zúčastnilo viac ako 300-tisíc ľudí. Naposledy bolo toľko ľudí v uliciach pri demonštráciách proti vojne v Iraku v roku 2003.
K štrajku sa pripojili aj obyvatelia viacerých miest v škandinávskych krajinách. V dánskej metropole Kodaň sa aj napriek daždivému počasiu zišli v uliciach tisíce ľudí. Demonštrácie sa uskutočnili aj v menších mestách.
V Helsinkách, hlavnom meste Fínska, sa pred budovu parlamentu postavil muž oblečený v kostýme Santa Clausa, držiac ceduľu s nápisom "Môj dom je v plameňoch, môj sob nevie plávať".

Dav ľudí vo švédskej metropole Štokholm pochodoval ulicami mesta na čele s heslom "Školské štrajky za klímu" (vo svete aj na Slovensku známe ako Piatky za budúcnosť,).
Ide o heslo švédskej tínedžerky Grety Thunbergovej, ktorá sa rozhodla nechodiť do školy, ale sedieť či stáť pred parlamentom každý piatok - dovtedy, kým švédski politici nerozhodnú o znížení emisií podľa znenia parížskej klimatickej dohody.
Očakáva sa, že táto 16-ročná aktivistka v pondelok vystúpi s prejavom aj na zmienenom klimatickom summite OSN.
Poliaci proti uhliu
Najmenej niekoľko tisíc ľudí sa zhromaždilo na Námestí ústavy vo Varšave. Dav nadšených mladých ľudí, z ktorých niektorí držali transparenty s ekologickými heslami, skákal a skandoval heslo "Kto neskáče, ten je za uhlie".
Protestujúci školáci zaplnili ulice aj v desiatkach miest po celej Českej republike. V Prahe aktivisti najskôr pochodovali cez mesto a následne sa zhromaždili v centre na Staromestskom námestí, mávajúc transparentami s heslami ako "Viac lásky, menej uhlia" či "Vedu, nie mlčanie".