Moskva 17. mája (TASR) - Ruské bezpečnostné sily dnes zabili významného čečenského povstalca hľadaného v súvislosti so sériou plánovaných chemických útokov, informovali ruské tlačové agentúry, odvolávajúce sa na hovorcu ruských síl v Čečensku.
Generálmajor Iľja Šabalkin identifikoval zabitého povstaleckého lídra ako Alaša Daudova, bývalého policajta, ktorý bol tiež obvinený v súvislosti s obsadením divadla Dubrovka teroristami v Moskve v roku 2002, z útokov na políciu v Groznom a Nazrani z rokov 2004 a zajatia viac ako 1200 rukojemníkov v škole v juhoruskom Beslane v septembri minulého roka.
Podľa Šabalkina je Daudov treťou najvyššie postavenou osobou v hierarchii čečenských povstaleckých lídrov, po Šamiľovi Basajevovi a Jordáncovi menom Abú Muddžaíd.
Daudov bol jedným z troch údajných militantov zabitých v opustenom dome na južnom predmestí Grozného, povedal Šabalkin.
Federálna bezpečnostná služba (FSB) tento mesiac uviedla, že Daudov viedol skupinu stúpencov wahhábitskej vetvy islamu, nazvanú Amanat džamát. Tá údajne plánovala chemické útoky, ako otrávenie vodných zdrojov alebo davu ľudí na rušných miestach v severokaukazských metropolách a v niektorých významných regionálnych centrách v iných častiach Ruska.
Podľa Šabalkina mal Daudov pri sebe návod na nastraženie a odpaľovanie výbušnín, ako aj mapy kaukazských miest Nazraň a Naľčik či čečenskej metropoly Groznyj.