SME

Voľby v Izraeli priniesli pat, žiadna vláda sa zatiaľ nečrtá

Väčšinová vláda vznikne iba s podporou nacionalistickej strany Izrael, náš domov.

Netanjahuova strana skončila tesne druhá.Netanjahuova strana skončila tesne druhá. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Utorňajšie izraelské parlamentné voľby priniesli výsledok, ktorý väčšina izraelských médií označuje za pat.

Ak sa zohľadnia očakávané a potenciálne koalície, a tiež sľuby jednotlivých strán o tom, s kým sa po voľbách určite nespoja, neexistuje momentálne žiadna predstaviteľná koalícia.

Netanjahuova strana zrejme skončila druhá

Súvisiaci článok Netanjahu prehral referendum o sebe Čítajte 

Podľa predbežných výsledkov, ktoré po zrátaní vyše 60 percent odovzdaných hlasov v stredu zverejnila ústredná volebná komisia, by mala byť víťazom volieb opozičná strana Modrá a biela Bennyho Ganca a Ja'ira Lapida, ktorá by mala získať 32 z celkového počtu 120 kresiel v izraelskom parlamente.

SkryťVypnúť reklamu

Tesne za ňou nasleduje Likud súčasného premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý by mal v Knessete obsadiť 31 kresiel.

Netanjahu pre výsledky volieb zrušil aj plánovanú účasť na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku na budúci týždeň.

Tlačovej agentúre AFP to v stredu oznámili zdroje z Netanjahuovho úradu a ako dôvod uviedli "politické súvislosti v krajine".

Podľa nemenovaných predstaviteľov z volebnej komisie výsledky utorkových parlamentných volieb ukazujú, že Izrael sa ocitá v politickej neistote.

Premiér odvolal návštevu OSN len niekoľko hodín po tom, čo sa ukázalo, že sa mu zrejme nepodarilo vo voľbách zvíťaziť a krajinu teda čakajú náročné rozhovory o vytvorení koalície.

Zasadnutia VZ OSN pritom Netanjahu v drvivej väčšine prípadov nevynechá a toto podujatie využíva na presadzovanie izraelských záujmov na svetovej scéne, napísali agentúry DPA a AP.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda bude potrebovať Liebermana

Na treťom mieste je podľa predbežných výsledkov s predpokladaným ziskom desiatich parlamentných kresiel formácia Spoločný zoznam, ktorá združuje politické sily izraelských Arabov.

Ani Likud so svojimi tradičnými ultranacionalistickými a náboženskými spojencami, ani Modrá a biela s ďalšími umiernenými stranami však podľa doterajších výsledkov nedajú dokopy potrebnú nadpolovičnú väčšinu 61 poslancov inak, ako s podporou nacionalistickej strany Izrael, náš domov Avigdora Liebermana, ktorá skončila na piatom mieste.

Žiadali by odchod Netanjahua

Lieberman si svoje postavenie "jazýčka na váhach" patrične užíva a kladie obom stranám podmienky, ktoré sú podľa všetkého nesplniteľné.

Aktuálne požaduje, aby vznikla široká koalícia s účasťou Modrej a bielej, Likudu aj jeho strany Izrael, náš domov.

SkryťVypnúť reklamu

To podľa britskej BBC nie je možné v prvom rade preto, lebo Modrá a biela by v takomto prípade určite požadovala minimálne odchod Netanjahua na politický dôchodok, čo zas nie je prijateľné pre Likud.

Druhou, možno o niečo reálnejšou možnosťou je to, že Lieberman zmení názor, a pridá sa k jednej z dvoch najsilnejších strán bez toho, aby požadoval koaličnú spoluprácu s oboma naraz.

V takomto prípade by bolo prirodzenejšie, keby sa pridal k bývalým spojencom z Likudu, s ktorými zdieľa nechuť k akýmkoľvek ústupkom voči Palestínčanom.

Netanjahua označili za rasistu

Zotrvanie Netanjahua pri moci by mohlo vyústiť do ďalšieho vyostrenia izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Netanjahu sa v predvolebnej kampani prezentoval ostrými výpadmi proti Arabom, ktoré mnohí komentátori označovali za jednoznačne rasistické.

SkryťVypnúť reklamu

Najmä však sľuboval, že ak vyhrá voľby, budúca izraelská vláda pod jeho vedením anektuje všetky židovské osady na palestínskom Západnom brehu Jordánu.

To šokovalo nielen Palestínčanov, ale aj medzinárodné spoločenstvo, snáď s výnimkou Netanjahuovho veľkého podporovateľa, amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Keďže zatiaľ sa v Izraeli nečrtá žiadny prijateľný scenár povolebnej spolupráce, v hre je aj vyhlásenie nových volieb.

Izrael

Ilustračné foto.

Informácie iránskych médií neobsahovali žiadne podrobnosti.


TASR
Demonštrácia v Tel Avive.

Rokovania zamerané na ukončenie bojov v palestínskej enkláve boli zatiaľ neúspešné.


TASR
Súvisiace témy: Blízky východ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 034
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 517
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 494
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 578
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 922
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 546
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 843
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 632
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší
Americký prezident Donald Trump.

Kalifornské mesto zažilo druhý deň nepokojov.


TASR
Ilustračné foto.

Informácie iránskych médií neobsahovali žiadne podrobnosti.


TASR
Ilustračná snímka.

Nadácia GHF je často kritizovaná.


TASR 1

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Lilli Taggerová sa raduje z výhry vo finále dvojhry junioriek na Roland Garros 2025.

Vo štvorhre sa so slovenskou tenistkou dostala do štvrťfinále.


Lukáš Kubiš v drese Unibet Tietema Rockets.

Z víťazstva sa tešil Svrčekov tímový kolega.


Hráč Španielska Nico Williams sa raduje z gólu proti Francúzsku.

Pozrite si TV program zápasu o bronz a finále Ligy národov. Kde sledovať zápasy?


SkryťZatvoriť reklamu