PARÍŽ. Francúzske manželky a deti bojovníkov z teroristickej skupiny Islamským štát (IS) v Sýrii podali žalobu na francúzskeho ministra zahraničných vecí Jean-Yvesa Le Driana v súvislosti s ich repatriáciou. Minister podľa nich "obetúva deti" navzdory verejnej mienke.
Do žaloby, ktorú ohlásili v pondelok, je zapojených približne 10 rodín.
Ich právnička Marie Dosé sa pre televíziu France Info vyjadrila, že minulý týždeň zomrel 12-ročný chlapec.
Francúzsko, ktoré bolo hlavným európskym zdrojom regrútov IS, sa neponáhľa s repatriáciou francúzskych občanov, ktorí sa pridali k skupine, a to vrátane žien a detí.
Podľa ministerstva vnútra od marca krajina opätovne prijala 17 francúzskych detí a úrady sa snažia identifikovať ďalších.
V zadržiavacích táboroch v Sýrii je viac ako 70-tisíc žien a detí, mnoho z nich zo zahraničia. Dostali sa tam z posledných území v Sýrii kontrolovaných IS.