BRUSEL. Vyjednávači Rady Európskej únie (členských krajín) a nového Európskeho parlamentu sa dohodli, že prvé kolo obnovených diskusií o vymenovaní šéfa novovznikajúcej Európskej prokuratúry sa uskutoční v utorok.
Uviedla to rumunská tlačová agentúra Agerpres s pripomenutím, že v hre o uvedenú pozíciu je stále aj bývalá rumunská protikorupčná prokurátorka Laura Kövesiová.
Fínsko, ktoré plní úlohy polročného predsedníctva v Rade EÚ, chce túto záležitosť dotiahnuť do konca a čo najskôr zabezpečiť vymenovanie predsedu Európskej prokuratúry.
Do konečného výberu uchádzačov o túto funkciu sa dostali okrem Rumunky Kövesiovej aj Francúz Jean-François Bohnert a Nemec Andrés Ritter.
Do konca mandátu predošlého europarlamentu sa však nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca medziinštitucionálne rokovania, keďže europoslanci podporovali Kövesiovú a Rada EÚ uprednostňovala Bohnerta.
Rokovací tím Rady EÚ tvoria zástupcovia Fínska, Chorvátska a Portugalska. O výsledkoch prvého kola rokovaní budú ešte tento týždeň informovať veľvyslancov členských krajín pri EÚ (COREPER).

V tíme vyjednávačov Európskeho parlamentu je nemecká poslankyňa a šéfka Výboru pre kontrolu rozpočtu Európskeho parlamentu Monika Hohlmeierová, španielsky poslanec a predseda Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci Juan Fernando López Aguilar a španielska poslankyňa Maite Pagazaurtunduová. Poslanci zastupujú frakcie ľudovcov, socialistov a liberálov-centristov.
Doteraz sa do iniciatívy Európskej prokuratúry zapojilo 22 z 28 členských štátov EÚ. Päť krajín (Dánsko, Írsko, Maďarsko, Poľsko a Švédsko) sa bude môcť k Európskej prokuratúre pripojiť kedykoľvek v budúcnosti. Šiestou nezapojenou krajinou je Británia, ktorá sa chystá opustiť EÚ.
Sídlo Európskej prokuratúry bude v Luxemburgu, pričom nová inštitúcia by mala od októbra 2020 vyšetrovať a stíhať trestné činy proti finančným záujmom EÚ, teda predovšetkým zneužívanie únijných fondov, ale tiež veľké cezhraničné podvody s daňou z pridanej hodnoty (DPH) či financovanie medzinárodného terorizmu.
Európska prokuratúra doplní prácu Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) a Agentúry EÚ pre justičnú spoluprácu (Eurojust), ktoré nemajú právomoci na vyšetrovanie alebo stíhanie jednotlivých trestných vecí.