RIJÁD, BRATISLAVA. Saudská Arábia je tretím najväčším nákupcom zbraní na svete. V roku 2018 kráľovstvo s 33 miliónmi obyvateľov minulo na výzbroj podľa odhadov takmer 68 miliárd dolárov.

Keď však cez víkend na jej ropné zariadenia Abkaík, podľa odborníkov zďaleka najväčšie a najdôležitejšie na svete, a Churajs zaútočili desiatimi bezpilotnými lietadlami jemenskí povstalci, moderné zbrane im boli nanič.
Produkcia ropy kráľovstva klesla o polovicu, obavy to vyvolalo na celosvetovom trhu. Škody sa budú dať odhadnúť po tom, ako sa dodávky ropy obnovia, ale určite budú obrovské.
Prístroje za tisíce
Na druhej strane konfliktu je pritom šiitská skupina húsíovcov z Jemenu, ktorá do samotného útoku mohla investovať pomerne málo peňazí. „Výroba použitých dronov mohla stáť 15-tisíc dolárov alebo aj menej,“hovorí pre New York Times Wim Zwijnenbug, odborník na drony z holandskej mimovládky PAX.
Útok ukazuje, ako môže aj skupina bez veľkých finančných prostriedkov vďaka lacným dronom ešte viac ohroziť krehkú rovnováhu na Blízkom východe. Menšie najmä raketové útoky na Saudskú Arábiu podniká už niekoľko rokov, no tie sa nedajú porovnať so škodami, ktoré spôsobili cez víkend.
S lacnými strojmi ohrozila kľúčové ekonomické zariadenia, do budúcnosti môže tiež zvýšiť náklady Saudskej Arábie na bezpečnostné opatrenia a vyvolať obavy, že najbližšie už nemusí byť cieľom rafinéria, ale obývané oblasti.
Ani húsíovci pritom už nie sú len malou povstaleckou skupinou z hornatého severu Jemenu, ktorá pre náboženský útlak v 90. rokoch povstala proti centrálnej vláde najchudobnejšej krajiny Arabského polostrova.