WASHINGTON, BRATISLAVA. Ešte pred pár dňami sa zdalo, že napätie medzi Spojenými štátmi a Iránom by sa mohlo zmierniť.
Z funkcie poradcu amerického prezidenta pre bezpečnosť odišiel hlavný zástanca tvrdého postoja vočiTeheránu John Bolton a Donald Trump naznačil, že by sa už tento týždeň mohol stretnúť s iránskym prezidentom Hassanom Ruháním počas zasadnutia Valného zhromaždenia OSN a začať hľadať cestu z krízy von.

Víkendový útok na saudskoarabské ropné zariadenia to však zásadne zmenil.
Najväčší producent ropy na svete musel svoju produkciu znížiť o polovicu a Američania prostredníctvom ministra zahraničných vecí Mika Pompea hovoria o „bezprecedentnom útoku na svetové energetické dodávky“.
K útoku desiatimi bezpilotnými lietadlami sa prihlásila jemenská šiitská skupina húsíovcov, ktorá vedie povstanie proti vláde v Jemene.
Jemenskú vládu v krvavej vojne podporuje koalícia vedená Saudskou Arábiou.
Američania z útoku vinia priamo Irán, ktorý zas dlhodobo podporuje a vyzbrojuje húsíovcov. Ak útočili jemenskí povstalci, zrejme pritom použili zbrane dodané od Teheránu.
Prinášame štyri možné scenáre ďalšieho vývoja.
1. Saudská Arábia si to vyrieši doma
Keď sa hovorca húsíovcov chválil úspešným útokom na ropné zariadenia, povedal tiež, že mu pri tom pomáhali „čestní ľudia vnútri kráľovstva Saudov“. Naznačoval tým, že istú úlohu mohli zohrať aj príslušníci šiitskej menšiny na východe krajiny, kde sú veľké zásoby ropy.