BRUSEL. V sobotu 14. septembra uplynú tri roky od oznámenia predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera o zriadení Európskeho zboru solidarity.
Exekutíva EÚ pri tejto príležitosti poukázala na úspech tejto iniciatívy.
Solidárne aktivity pre mladých
Európsky zbor solidarity ponúka mladým ľuďom príležitosť zúčastniť sa širokého spektra solidárnych aktivít v celej EÚ.
Združuje mladých ľudí s cieľom vytvoriť inkluzívnejšiu spoločnosť, podporovať zraniteľné osoby a reagovať na sociálne výzvy.
Mladým ľuďom, ktorí chcú pomáhať, učiť sa a rozvíjať sa, ponúka inšpiratívnu a posilňujúcu skúsenosť.
Od septembra 2016 sa na akciách zboru zúčastnilo viac ako 161.000 mladých ľudí vo veku od 18 do 30 rokov.
Možnosť zakladať projekty
Väčšina financovaných aktivít ponúka príležitosti pre dobrovoľníkov - jednotlivo alebo v tímoch -, mladí ľudia však môžu mať prospech aj zo stáží a pracovných miest.
Mladí ľudia môžu sami zakladať projekty solidarity, v rámci ktorých iniciujú, rozvíjajú a riadia činnosti, ktoré prispievajú k pozitívnym zmenám v ich komunite, pričom žijú v zahraničí a získavajú cenné zručnosti.
Návrh na posilnenie zboru solidarity
Eurokomisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics pripomenul, že za posledné tri roky sa podarilo veľa dosiahnuť, pričom v rekordnom čase bol zavedený nový program, ktorý otvára príležitosti pre mladých ľudí a pre organizácie na podporu ostatných a zároveň pomáha budovať súdržnejšiu a starostlivú spoločnosť.
"Som hrdý na to, že toľko mladých ľudí túži zapojiť sa a byť aktívnymi v projektoch v teréne. Ich nadšenie je inšpirujúce. Preto som navrhol, aby sa európsky zbor solidarity po roku 2020 rozšíril a posilnil," uviedol komisár v správe pre médiá.

Zbory solidarity začali fungovať už tri mesiace po oznámení tejto iniciatívy, v decembri 2016. Prvým cieľom bolo zapojiť do rôznych činností 100.000 mladých ľudí do konca roku 2020.
V počiatočnej fáze mobilizovala Európska únia osem rôznych programov financovania s cieľom ponúknuť dobrovoľníctvo, stáž alebo pracovné príležitosti.
Koncom mája 2017 Európska komisia predložila návrh na vybavenie Európskeho zboru solidarity právnym základom, vlastným mechanizmom financovania a širším súborom solidárnych činností.
Nové nariadenie nadobudlo účinnosť v októbri 2018 a zbor má do roku 2020 vlastný rozpočet vo výške 375,6 milióna eur.
V rámci ďalšieho sedemročného rozpočtu EÚ (2021-27) navrhla Európska komisia vyčleniť 1,26 miliardy eur pre zbory solidarity, čo ponúka šancu na zapojenie sa do rôznych aktivít pre 350.000 mladých ľudí.
Okrem otázok začlenenia sú ďalšími dôležitými témami pre zbory solidarity práca s mládežou, zmena podnebia, rozvoj komunity, občianstvo, vzdelávanie a kultúra.
Okrem toho je jedna z troch činností financovaných Európskym zborom solidarity vyhradená pre účastníkov s obmedzenými príležitosťami, ktorí čelia prekážkam, ako sú zdravotné postihnutie, ťažkosti so vzdelávaním alebo hospodárske, sociálne či geografické prekážky.
Z prieskumu Eurobarometra zverejnenom na jar tohto roku vyplynulo, že viac ako polovica mladých respondentov sa zúčastnila dobrovoľníckych činností alebo projektov miestnej komunity.
Traja zo štyroch opýtaných mladých ľudí uviedli, že sa zapojili do organizovaných hnutí alebo dobrovoľníctva.