ANKARA. Saudskoarabský novinár Džamál Chášukdží, ktorý bol pred necelým rokom zavraždený na konzuláte svojej krajiny v Istanbule, naliehal na svojich vrahov, aby mu nezakrývali ústa. Upozorňoval ich, že má astmu a môže sa udusiť.
Podľa tureckého denníka Sabah, ktorý zverejnil nové podrobnosti z rozhovoru medzi Chášukdžím a členmi saudskoarabského komanda, išlo o novinárove posledné slová.
Od Interpolu k správe synovi

Na nahrávke jeden zo saudskoarabských činiteľov Chášukdžímu tvrdí, že ho musí odviezť naspäť do Rijádu kvôli príkazu Interpolu. Chášukdží mu ale oponuje, že nikde nemá problém so zákonom a že pred konzulátom na neho čaká jeho snúbenica. Na konzulát si išiel vybaviť doklady k sobášu.
Potom sa ho podľa denníka príslušníci komanda snažia presvedčiť, aby svojmu synovi poslal správu, nech si nerobí starosti, ak o ňom dlhšiu dobu nebude počuť. "Nič nenapíšem," odporuje Chášukdží.
"Pomôž nám, aby sme ti tiež mohli pomôcť. Pretože nakoniec ťa odvezieme do Saudskej Arábie. A keď nám nepomôžeš, vieš, čo sa stane," varujú novinára.
Posledné slová
Potom mu podľa nahrávky vrahovia povedali, že ho uspia. "Nezakrývajte mi ústa," povedal pred stratou vedomia. "Mám astmu, nerobte to. Udusíte ma," zneli jeho posledné slová.
Potom bol udusený igelitovou taškou a jeden člen komanda telo novinára rozrezal a odniesol z konzulátu v piatich kufroch. Pozostatky neboli doteraz nájdené.

Mimosúdna poprava
Niektoré podrobnosti z nahrávky, na ktorej je smrť kritika saudskoarabského režimu zachytená, boli už v správe osobitného spravodajcu OSN pre ľudské práva Agnes Callamardovej zverejnenej v júni.
Callamardová vtedy odporučila začať v súvislosti s vraždou Chášukdžího vyšetrovanie saudského korunného princa Muhammada bin Salmána a ďalších predstaviteľov kráľovstva. Prípad označila za "mimosúdnu popravu".
Saudská Arábia spočiatku Chášukdžího smrť popierala, ale neskôr priznala, že bol zabitý. Kvôli tomuto prípadu Rijád postavil pred súd 11 podozrivých. Princ bin Salmán popiera, že by s ním mal čokoľvek spoločné.