MOSKVA. Rusi po celej krajine sa v nedeľu vydávajú k volebným urnám, aby si zvolili svojich miestnych zástupcov.
Hlavná pozornosť sa pritom sústredí na Moskvu, a to pre búrlivú kampaň, ktorú poznačilo vylúčenie mnohých opozičných kandidátov z formálnych dôvodov.

Po nich vypukli po celom Rusku mohutné protesty aj súdne represie proti demonštrantom, najväčšie za takmer desať rokov.
Okrem moskovského snemu ruskí voliči zvolia aj 12 regionálnych parlamentov, skoro dve desiatky gubernátorov a v doplnkových voľbách štyroch poslancov Štátnej dumy.
Celkom sa koná okolo šesťtisíc volieb a referend najrôznejších úrovní, ktorých sa môže zúčastniť až 56 miliónov oprávnených voličov.
Voľby sa konajú deň po historickej výmene siedmich desiatok väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou, vnímanej ako prvý krok k riešeniu konfliktu medzi oboma krajinami od roku 2014.
Nespokojná opozícia

Výsledky hlasovania sa podľa analytikov budú sledovať ako indikátor pred parlamentnými voľbami, ktoré sa majú konať o dva roky, a prispejú k načrtnutiu politickej budúcnosti krajiny, v ktorej prezident Vladimir Putin začína svoju tretiu dekádu pri moci.
Pozornosť sa sústredí hlavne na hlavné mesto, kde má zhruba 7,2 milióna voličov možnosť vybrať z 225 kandidátov 45 členov nového mestského snemu.
Mestská volebná komisia sa postarala o selekciu uchádzačov, keď z boja o radnicu vyradila 56 kandidátov vrátane 22 opozičných aktivistov.
Dôvodom boli údajné nezrovnalosti v zoznamoch podpisov, ktoré je povinný pri registrácii predložiť každý z nezávislých kandidátov.
Protesty potlačila polícia
Nespokojnosť opozície vyústila koncom júla a v auguste do série protestných demonštrácií, ktoré radnica väčšinou nepovolila.

Nasledovali tvrdé policajné zásahy, pri ktorých bolo podľa agentúry AFP zadržaných okolo 2700 ľudí. Desať bolo obžalovaných z organizovania nepokojov, päť z nich už bolo odsúdených na niekoľkoročné tresty.
Od vlny protestov na prelome rokov 2011 a 2012, ktoré predchádzali Putinovmu návratu do Kremľa po štvorročnom období na čele vlády, sa nič podobné v Rusku nedialo.
Žiadny z vládou podporovaných uchádzačov oficiálne nekandiduje vo farbách vládnucej strany Jednotné Rusko.
Popularita strany dosiahla historické minimum. V uplynulom volebnom období dominovala v mestskom sneme, kde nemala žiadne námietky voči počínaniu starostu Sergeja Sobjanina.
Hlavný odporca Kremľa Alexej Navalnyj (43) vyzval Moskovčanov, aby "hlasovali múdro" tým, že podporia uchádzačov s najväčšou šancou proti kandidátom režimu. Väčšinou ide o komunistov.
Mimo Moskvu bola jednou z najkontroverznejších kampaň pred voľbou gubernátora Petrohradu, kde Kremeľ podporuje toho existujúceho - hlavu niekdajšej metropoly cárskeho Ruska Alexandra Beglova.
Volebné miestnosti sú otvorené od 08:00 do 20:00 miestneho času.