MOSKVA. Rusko a Ukrajina uskutočnili v sobotu historickú výmenu 70 osôb, ktoré obe krajiny zadržiavali.
Na kyjevskom letisku Boryspiľ pristálo lietadlo s 35 prepustenými Ukrajincami.
Putin udelil milosť Sencovovi
Na moskovskom Vnukove privítali 35 Rusov, ktorých zadržiavali na Ukrajine.
Informovala o tom agentúra DPA.
Medzi prepustenými Ukrajincami je i 24 ukrajinských námorníkov zadržaných vlani v novembri po incidente v Kerčskom prielive, ako aj režisér Oleh Sencov, ktorý v ruskom väzení strávil päť rokov.

Jemu a ďalším desiatim osobám udelil milosť ruský prezident Vladimir Putin.
Prepustených krajanov prišiel na letisko pozdraviť aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
"Urobili sme prvý krok. Bolo to veľmi zložité. Neskôr dospejeme k výmene našich (vojnových) zajatcov," povedal ukrajinský prezident, ktorý na svojej stránke zverejnil aj menoslov 35 prepustených občanov Ukrajiny.
Nádej pre mier
Ide o prvú veľkú výmenu zadržiavaných osôb medzi oboma krajinami od začiatku konfliktu na východe Ukrajiny v roku 2014.
V konečnom dôsledku by celý proces mohol viesť k ukončeniu bojov, kde ukrajinská armáda bojuje proti separatistom podporovaným Ruskom.
Konflikt si doposiaľ vyžiadal viac ako 13-tisíc obetí na životoch.
Medzi 35 Ukrajinou prepustenými Rusmi, ktorí v sobotu pristáli na moskovskom letisku Vnukovo, je aj redaktor agentúry RIA Novosti-Ukrajina Kirill Vyšinskij, prepustený koncom augusta z ukrajinskej väzby.
Na palube ruského lietadla bolo aj 16 osôb, ktorým udelil milosť ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Výmenu zadržiavaných osôb medzi Ruskom a Ukrajinou privítal v sobotu Kremeľ s tým, že už vo štvrtok ju ruský prezident Vladimir Putin označil za prvý významný krok k normalizácii vzťahov medzi Ruskom a Ukrajinou.
Ocenil ju prostredníctvom svojej hovorkyne Marije Zacharovovej aj rezort ruskej diplomacie.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová dlho pripravovaný spoločný krok Moskvy a Kyjeva označila za "nádejný signál".
Frakcia Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente ho privítala prostrednítvom vyhlásenia zverejneného v Bruseli.
Za "dôležitý a povzbudzujúci krok k normalizácii vzťahov medzi dvoma členskými štátmi Rady Európy" označil výmenu hovorca generálneho tajomníka Rady Európy (RE) Daniel Holtgen.
Americký prezident Donald Trump vyjadril nádej, že sobotňajšia výmena sa môže stať prvým "obrovským krokom" k urovnaniu konfliktu v Donbase.
"Rusko a Ukrajina si práve vymenili veľké množstvo väzňov. Veľmi dobrá správa, snáď prvý obrovský krok k mieru. Blahoželám obom krajinám," napísal na Twitteri šéf Bieleho domu.
Loading
...
Výmenu zadržiavaných privítala aj šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová. Vyzvala Moskvu a Kyjev, aby tento pozitívny moment využili na dosiahnutie pokroku v mierovom procese.
Holandsko chcelo jedného väzňa vypočuť
Predseda Európskej rady Donald Tusk v tejto súvislosti požiadal Rusko, aby prepustilo všetkých politických väzňov a rešpektovalo územnú celistvosť Ukrajiny.
Šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian v súvislosti s výmenou väzňov apeloval na ruskú aj ukrajinskú stranu, aby podnikli konkrétne kroky v záujme ukončenia päť rokov trvajúceho konfliktu na východe Ukrajiny.
"Je to gesto, ktoré poukazuje na ochotu Ruska a Ukrajiny obnoviť dialóg. Francúzsko spolu s Nemeckom podporí snahy oboch strán s cieľom podniknúť konkrétne nové kroky v priebehu nasledujúcich týždňov," uviedol Le Drian vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.
Holandsko naopak vyjadrilo v súvislosti so sobotňajšou výmenou zadržiavaných sklamanie.
Vopred a opakovane totiž žiadalo, aby Ukrajina v rámci dlho pripravovanej výmeny nevydala Rusku Vladimira Cemacha, ktorého chcela holandská prokuratúra vypočuť v súvislosti so zostrelením lietadla malajzijských aerolínii nad juhovýchodom Ukrajiny z júna 2014.
Kyjev však holandskej žiadosti nevyhovel a Cemacha v rámci sobotňajšej výmeny vrátil do Ruska a nie je jasné, či ho tam bude možné ešte vypočuť v súvislosti s vyšetrovaním zostrelenia lietadla.
Šéf holandskej diplomacie Stef Blok nad tým vyjadril poľutovanie.