JOHANNESBURG. Bývalý zimbabwiansky prezident Robert Mugabe, ktorého úmrtie oznámili v piatok, bol pri moci 37 rokov, ale zďaleka nie je jediným africkým lídrom s obdobne dlhou bilanciu vládnutia.
Prezident Rovníkovej Guiney Teodoro Obiang Nguema Mbasogo je momentálne najdlhšie slúžiacou hlavou štátu na čiernom kontinente. Na čele krajiny stojí 40 rokov; k moci sa dostal po krvavom štátnom prevrate v auguste 1979.
Tlačová agentúra AFP prináša prehľad najdlhšie vládnucich afrických lídrov.
Africký rekord v čase strávenom pri moci drží zosnulý etiópsky cisár Haile Selassie; po 44-ročnom vládnutí ho zosadili v roku 1974.
Líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorý vládol železnou päsťou takmer 42 rokov, zabili v roku 2011 po tom, ako sa protestné hnutie zmenilo na ozbrojený konflikt.
Omar Bongo vládol v Gabone viac než 41 rokov až do svojej smrti v roku 2009, keď podľahol rakovinovému ochoreniu.
Angolský prezident José Eduardo dos Santos odstúpil v septembri 2017 po tom, ako viedol svoju krajinu 38 rokov.
Spomedzi afrických lídrov, ktorí sú stále pri moci, je druhým najdlhšie slúžiacim prezident Kamerunu Paul Biya; v úrade pôsobí vyše 36 rokov. Vlani v októbri ho zvolili do siedmeho funkčného obdobia.

Prezident Konžskej republiky Denis Sassou Nguesso strávil vo svojom úrade 35 rokov, avšak nie súvisle. Prvý raz slúžil v rokoch 1979 - 1992 a do funkcie sa vrátil v roku 1997 na konci občianskej vojny. Opätovne ho zvolili v marci 2016.
Ugandský prezident Yoweri Museveni je pri moci 33 rokov. Do úradu nastúpil v januári 1986 po tom, ako zvíťazil vo vojne, ktorá zosadila brutálneho diktátora Idiho Amina. Do piateho prezidentského mandátu ho zvolili vo februári 2016.
Posledným absolutistickým monarchom v Afrike je kráľ štátu Eswatini, bývalého Svazijska, Mswati III., ktorý usadol na trón v apríli 1986, pred viac než 33 rokmi.