HONGKONG, BRATISLAVA. Hoci Hongkong nikdy nebol úplne demokratický, svojim obyvateľom doteraz zaručoval slobody, ktoré sú v totalitnej pevninskej Číne nepredstaviteľné.
Keď však miestna vláda prišla s návrhom, aby hongkonské súdy mohli vydávať ľudí podozrivých z trestných činov do rúk Pekingu, vyšli Hongkončania do ulíc.

Zľakli sa, že nový zákon ich vydá napospas komunistickej Číne, kde budú čeliť politicky motivovaným či dokonca zinscenovaným procesom len preto, že nepodporujú tamojší režim.
Po vyše troch mesiacoch masových protestov správkyňa Honkongu Carrie Lamová demonštrantom ustupuje. Sporný zákon sa rozhodla stiahnuť.
Neskoro, odkazujú jej nespokojní obyvatelia mesta. "Je to ako nalepiť náplasť na hnijúce mäso," odkazuje Lamovej jeden z demonštrantov, ktorého cituje britský denník The Times.
Protesty v Hongkongu preto neustávajú. Kým totiž administratíva mesta mlčala, požiadavky demonštrantov sa rozrástli.
Vyšetrenie policajnej brutality aj slobodné voľby
Protesty sa začali v júni a najprv boli pokojné. Ako mohutneli, začali ich sprevádzať aj násilnosti, ku ktorým sa uchyľovali skupiny radikálnych demonštrantov. Násilie však používali aj policajti, ktorí protestujúcich bili obuškami.