LONDÝN. Britská vláda ustúpila od odporu k zákonu, ktorý má zabrániť nekontrolovanému odchodu z Európskej únie.
V noci na štvrtok o tom informovala britská agentúra PA s tým, že sa vláda zhodla s opozíciou na tom, že v hornej komore parlamentu, Snemovni lordov, nebude návrh blokovaný a že sa schváli do piatkového popoludnia.
Predčasné voľby odmietli
Británia odíde z EÚ
Príslušný návrh schválili v stredu poslanci Dolnej snemovne. Zákon aj napriek odporu premiéra Borisa Johnsona podporilo 327 zákonodarcov, proti sa ich vyslovilo 299.
Návrh zákona dáva vláde čas do 19. októbra na dosiahnutie novej dohody s Európskou úniou na summite EÚ 17. októbra, alebo požaduje súhlas parlamentu v prípade neriadeného odchodu z únie.
Ak vláda nesplní ani jednu podmienku, musí premiér listom požiadať predsedu Európskej rady Donalda Tuska o ďalší odklad brexitu, teraz do 31. januára 2020.
Čo za zmenou názoru vlády stojí, nie je jasné. Vláda je však v prípade vypísania predčasných volieb odkázaná na podporu opozície, poznamenala DPA.
Johnson chcel, aby poslanci schválili predčasné voľby na 15. októbra, čo ale v stredu odmietli. Vodca opozície Jeremy Corbyn ako podmienku uviedol, že najprv musí byť schválený zákon proti neriadenému brexitu.
Čo ďalej s brexitom?

Podľa DPA tak nie je vylúčené, že sa vláda už v pondelok pokúsi požiadať parlament znovu o vypísanie predčasných volieb.
Vystúpenie z Únie si Briti odhlasovali v referende v júni 2016, avšak ani viac ako tri roky potom nie je jasné, kedy alebo za akých podmienok krajina blok opustí.
Vyrokovanú dohodu na začiatku roka trikrát odmietli britskí poslanci, nedokázali sa však dohodnúť na inom scenári. Brexit sa teda odložil z konca marca na koniec októbra. Teraz sa ale rysuje ďalší možný odklad.