LONDÝN, BRATISLAVA. Britská politika zažíva jeden z najturbulentnejších týždňov za desaťročia.
dolná komora parlamentu schválila návrh zákona, podľa ktorého krajina nemôže odísť z Európskej únie bez dohody, no zároveň opozícia nateraz odmietla možnosť predčasných volieb.

Vláda nemá väčšinu, napriek tomu sa jej predsedovi podarilo zablokovať parlament na päť týždňov.
A premiér Boris Johnson hovorí, že rokuje s Európskou úniou o novej odchodovej dohode, no v Bruseli nevedia o žiadnom návrhu, ktorý má vyriešiť spor o severoírsku poistku.
Pripravili sme preto otázky a odpovede, ktoré vás môžu v problematike zorientovať.
V akej fáze je v súčasnosti brexit?
Brexit, teda odchod Británie z Európskej únie na základe referenda z júna 2016, by sa mal podľa súčasného stavu udiať 31. októbra.
Ak sa dovtedy neprijme žiadna dohoda, nastane najtvrdšia možnosť odchodu, ktorú poslanci dolnej komory v stredu hlasovaním odmietli.
Je tento termín definitívny?
Británia odíde z EÚ
Termín britského odchodu sa posúval už dvakrát s tým, že koniec októbra mal byť definitívou.
Už tento posun bol kontroverzným krokom, lebo znamenal, že Británia sa musela zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu, aj keď jej poslanci sú tam len dočasne.
V Bruseli však pripúšťajú, že by sa brexit mohol znovu posunúť, tak už len pod podmienkou, že to bude s konkrétnym zámerom využitia tohto času – predčasné voľby alebo zopakovanie referenda.
Lídri členských štátov budú mať v tomto posledné slovo na summite 17. a 18. októbra, no v prvom rade ich o posun termínu britská vláda musí požiadať, čo súčasný premiér Boris Johnson odmieta.