HELSINKI. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v piatok vyhlásil, že Únia musí prejavovať záujem o región západného Balkánu.
Uviedol to v súvislosti s diskusiami o tom, či má Únia začať prístupové rozhovory s Albánskom a Severným Macedónskom, informovala agentúra DPA.
Ministri zahraničných vecí členských krajín Únie a ich rezortní partneri z krajín západného Balkánu sa v dňoch 29.-30. augusta zišli v Helsinkách na neformálnom stretnutí.
Prístupové rokovania
Viacerí ministri sa v piatok zhodli, že Európska únia by mala súhlasiť so začatím prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom.

"Myslím si, že Únia musí mať o tento región záujem," povedal Maas. Podľa neho je potrebné zabrániť ostatným, "ktorí nevyhnutne nesúhlasia s našimi hodnotami", aby rozširovali svoj vplyv v tejto oblasti. Maas mal podľa DPA zrejme na mysli Rusko a Čínu.
Členské štáty Únie v júni odložili rozhodnutie o začatí prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom aj napriek odporúčaniu Európskej komisie (EK). Rozhodnutie vo veci sa očakáva v októbri tohto roku.
Nemecko v júni ešte nebolo pripravené dať týmto krajinám "zelenú", pripomína DPA.
Ďalšie členské štáty Únie, najmä Francúzsko a Holandsko, majú dlhodobo voči tomuto kroku výhrady.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron začiatkom júla povedal, že odmieta akúkoľvek formu rozšírenia predtým, než Únia prejde hlbokou reformou.
Odmena pre Macedónsko
Znepokojenie v Únii spôsobuje najmä Albánsko a DPA pripomína všeobecnú zhodu, že Severné Macedónsko by malo byť odmenené za urovnanie dlhoročného sporu s Gréckom.

Na piatkovom stretnutí zaznela aj myšlienka otvoriť prístupové rokovania najskôr so Skopje a posunúť ich začiatok s Tiranou na neskorší termín.
"Krajiny je potrebné posudzovať jednotlivo," povedal severomacedónsky minister zahraničných vecí Nikola Dimitrov a takisto uviedol, že "jedna krajina je lepšia ako žiadna".
Maas však úvahy o možnom rozličnom prístupe k Albánsku a Severnému Macedónsku odmietol.
Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn v tejto spojitosti varoval pred možným premeškaním príležitosti, zatiaľ čo jeho litovský rezortný kolega Linas Linkevičius povedal, že obe krajiny musia prijať pravidlá a hodnoty Únie najmä v oblasti svojej zahraničnej politiky.