TEHERÁN/ŠTOKHOLM. Novinár, ktorý sprevádzal iránskeho ministra zahraničia Mohammada Džavád Zarífa minulý týždeň na jeho ceste po Európe, sa vo Švédsku od delegácie oddelil a požiadal tam o azyl.
Ide o Amira Tohída Fazela, ktorého jeho kolega upozornil, že ho policajti prišli v jeho neprítomnosti zatknúť do teheránskej redakcie. Fazel svoj útek potvrdil švédskej televízii SVT.
Zverejnil zoznam
Pracoval v konzervatívnej agentúre Modž a domnieva sa, že dôvodom na vydanie zatykača bolo, že zverejnil zoznam vysokých iránskych predstaviteľov, ktorí majú dvojité občianstvo.
Švédskej televízii tiež povedal, že svoj útek vopred neplánoval. Rozhodol sa vraj až potom, čo ho kolegovia varovali.
Na zverejnenom zozname boli veľmi vysoko postavení Iránci, medzi ktorými sú tí s dvojitým občianstvom alebo s právom na pobyt v krajinách, ktoré Irán oficiálne radí k nepriateľským, napríklad v USA, Británie alebo Kanada. Fazel povedal, že mená dostal od nemenovaného poslanca.
Britský denník The Times dnes napísal, že na zozname je aj prezident Hasan Rúhání. Podľa správ, ktoré ale prezident popiera, získal Rúhání britské občianstvo po svojom päťročnom štúdiu na univerzite v Glasgowe.
Dohliadali na novinárov
V Štokholme Fazel využil chvíle, kedy si odišiel zafajčiť. Bolo to vraj jediná možnosť, ako sa odpojiť od delegácie.
Rýchlo vybehol z hotela a v taxíku došiel na policajnú stanicu. "Bolo to veľmi ťažké, pretože tam bolo 48 strážcov, ktorí chránili Zarífa a dohliadali na novinárov," citoval Fazel The Times.
Švédske úrady jeho azylovú žiadosť posudzujú. Novinár tiež povedal, že sa úrady v Iráne už zamerali na jeho príbuzných - žena, ktorá pracovala ako učiteľka, prišla o prácu. "Neviem, čo s nimi bude," povedal.
Fazel v minulosti pracoval aj pre iránsku agentúru IRNA a podľa The Times ho niektorí jeho iránski kolegovia obviňujú, že využil Zarifa na získanie osobnej výhody.
Sloboda tlače
Organizácia Novinári bez hraníc radí Irán čo do slobody tlače medzi 180 krajinami na 170. priečku.
Zaríf bol minulý týždeň v Štokholme, Paríži a na summite G7 v Biarritzi, teraz je v Ázii.
Irán oficiálne neuznáva inštitúciu dvojakého občianstva a drží za mrežami niekoľko ľudí, ktorí do Iránu prišli aj s cudzím pasom.
Mnohí boli obvinení z trestnej činnosti a úrady s nimi konajú ako s Iráncami.