LONDÝN, BRATISLAVA. "Drahý kolega", začína svoj list poslancom britského parlamentu premiér Boris Johnson. "Dúfam, že si mal príjemné a produktívne prázdniny s možnosťou trochu si oddýchnuť pred návratom do parlamentu."
Po tradičnom britsky milom úvode však prichádzajú informácie o rozhodnutí, ktoré zásadne mení politickú situáciu v krajine. Premiér parlamentu dva mesiace pred plánovaným odchodom z Európskej únie – nateraz bez dohody – oznamuje, že na päť týždňov nebude rokovať.
Hanebný čin
"Je to hanebný čin," okomentoval Johsonovo rozhodnutiepre BBC Dominic Grieve, ktorý je síce rovnako ako premiér poslancom za Konzervatívnu stranu, no odmieta odchod z Európskej únie bez dohody.

"Ak bude premiér trvať na tomto rozhodnutí a neustúpi, považujem za pravdepodobné, že vláda padne," povedal. "Ak by to bolo nutné, máme na to dosť času a ja určite budem hlasovať za koniec konzervatívnej vlády, ktorá koná takto protiústavne."
O možnosti, že Johnson preruší rokovanie parlamentu, ktorý odchod bez dohody v hlasovaní odmietol, sa hovorí už dlhšie, no vždy to bolo skôr v rovine posledného možného kroku vlády ako v realistických úvahách.
Napriek tomu, že suverénom moci je v britskom politickom systéme parlament, nepísaná ústava – súbor zákonov, zvyklostí a medzinárodných zmlúv – mu túto možnosť dáva.