O d začiatku roku 2016 som skúmal, ako šesť veľkomiest sveta (Jakarta, Tokio, Lagos, New York, Sao Paulo a Amsterdam) hospodári, resp. nehospodári so svojím odpadom, a zistil som obrovské rozdiely.
V zásade sa otvára otázka, čo je odpad a či je odpad zdrojom. Vo svete sa produkuje 3,5 milióna ton tuhého odpadu denne, čo je 10-krát viac ako pred storočím. Ak nič nespravíme, do konca tohto storočia sa tento objem zvýši na 11 miliónov ton odpadu.
Priemerný Američan každý mesiac vyhadzuje smeti zodpovedajúce jeho vlastnej telesnej hmotnosti, kým Japonsko produkuje len tretinu odpadu na osobu v porovnaní s USA.
New York ako mesto produkuje najviac odpadu na svete – 33 miliónov ton ročne, čo je 15-krát viac ako Lagos, ktoré má viac obyvateľov.
S prudkým nárastom obyvateľstva sveta a s rozvíjajúcimi sa ekonomikami v rôznych častiach sveta vytvárame viac odpadu ako kedykoľvek v minulosti. V Európe a USA sú naše smeti takmer neviditeľné, v iných častiach sveta sú viditeľnejšie, najmä vo forme skládok odpadu.
Ani netreba pripomínať, že najmä otvorené skládky majú závažné environmentálne dosahy v dôsledku vypúšťania metánu. Škodlivé je aj otvorené spaľovanie pre jeho negatívne vplyvy na životné prostredie a zdravie.
Skládky odpadu v rozvíjajúcich sa mestách sa rýchlo napĺňajú, pričom na niektoré z nich sa dostáva až 10 000 ton odpadu denne.





Postupným zvyšovaním bohatstva sa mení aj zloženie odpadu v krajine: viac obalov, elektronického odpadu, rozbitých hračiek a spotrebičov.