BIARRITZ. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok povedal, že sa podarilo vytvoriť "podmienky na stretnutie" amerického prezidenta Donalda Trumpa s iránskym náprotivkom Hasanom Rúháním.
Macron sa takto podľa agentúry AFP vyjadril na spoločnej tlačovej konferencii s Trumpom, ktorá sa konala na záver summitu lídrov skupiny G7 v juhofrancúzskom meste Biarritz.
Macron: Nič nie je isté
Macron ďalej uviedol, že zmienené stretnutie by sa mohlo konať už v priebehu nasledovných týždňov. "Nič nie je isté, veci sa rýchlo menia," dodal.

Samotný Trump následne uviedol, že za "správnych" okolností je pripravený na stretnutie s Rúháním.
"Ak budú správne okolnosti, určite by som s tým súhlasil," povedal na tlačovej konferencii v reakcii na novinársku otázku.
Americký prezident reagoval v pozitívnom duchu na otázku, či považuje za možné, že by sa rozhovory USA s Iránom mohli uskutočniť v priebehu nasledujúcich týždňov, ako to naznačil Macron.
Trump chce spor vyriešiť
Trump takýto návrh označil podľa stanice Sky News za "realistický" a dodal, že Irán chce veci vyriešiť, keďže sankcie majú naň "hrozný" dosah. Podľa jeho slov je naozaj možné, že sa s Rúháním stretne.
Trump tiež uviedol, že "má veľmi dobrý pocit" ohľadom možného dosiahnutia novej dohody s Iránom.
"Mám z toho veľmi dobrý pocit. Myslím, že niečo urobíme. Možno to nebude hneď, ale napokon sa tak stane," citovala ho agentúra DPA.
Na otázku, čo žiada od Iránu, Trump uviedol, že aby nevlastnil nijaké jadrové zbrane ani balistické strely.
Pozvánka pre Putina
Americký prezident tiež povedal, že na budúcoročný summit krajín G7, ktorý budú hostiť USA, by mohol pozvať aj ruského prezidenta Vladimira Putina, a to aj napriek tomu, že Rusko pre anexiu polostrova Krym v roku 2014 z tejto skupiny ekonomicky najvyspelejších krajín sveta vylúčili.

"Určite by som ho pozval... či už by mohol prísť alebo nie, keďže z psychologického hľadiska, je to preňho podľa mňa ťažké spraviť... Je to veľmi hrdý človek," povedal podľa agentúry AFP Trump na tlačovej konferencii s Macronom.
Trump uviedol, že niektoré krajiny G7 chcú Rusko pozvať späť k rokovaciemu stolu, avšak iné s tým nesúhlasia.
Nemenoval pritom nijakú krajinu, len poznamenal, že Nemecko dováža energie z Ruska a dodal, že USA pomáhajú Európe brániť sa pred Ruskou agresiou, píše agentúra AP.
Rusko bolo vylúčené z dovtedajšej skupiny G8 v súvislosti s anexiou polostrova Krym, ku ktorej došlo v roku 2014. Klub sa tak vrátil k formátu G7, pozostávajúceho výlučne z demokratických a otvorených ekonomík.
Skupinu existujúcu od roku 1975 aktuálne tvoria Spojené štáty, Británia, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Japonsko.