Brusel 16. mája (TASR) Vznik agentúry EÚ pre kontrolu vonkajších hraníc so sídlom vo Varšave sprevádzajú dva týždne pred plánovaným začiatkom činnosti problémy.
Podľa bruselského týždenníka European Voice ide najmä o výber výkonného riaditeľa, zapojenie Nórska a Islandu a právne napadnutie agentúry zo strany Veľkej Británie.
Prvé zasadnutie správnej rady agentúry, ktorej hlavnou úlohou bude koordinácia ochrany vonkajších hraníc, je naplánované na 25. mája vo Varšave. Radu čaká voľba svojho predsedu spomedzi zástupcov členských štátov a tiež zložitý výber výkonného riaditeľa agentúry. Užší zoznam kandidátov jej predloží Európska komisia, ktorá by ho mala schváliť túto stredu. Silných kandidátov predložili Fínsko, Španielsko a Taliansko, ktoré má údajne podporu Nemecka výmenou za podporu Ríma pre nemeckého kandidáta na post šéfa Europolu. Pre zvolenie riaditeľa je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov. Túto stredu sa EK spolu s Nórskom a Islandom pokúsia dohodnúť na hlasovacích právach týchto dvoch krajín, ktoré nie sú členmi EÚ, ale sú súčasťou Schengenského priestoru bez kontroly na vnútorných hraniciach.
Británia a Írsko, ktoré sú v únii, ale mimo Schnegenu, nebudú mať v agentúre plné hlasovacie práva, čo sa Londýnu a Dublinu nepáči. Británia sa dokonca obrátila na Európsky súdny dvor a napadla skutočnosť, že agentúra má byť financovaná ako nástroj schengenskej politiky.
Agentúra by mala mať v prvých dvoch rokoch len obmedzený personál do 27 ľudí. Na tento rok bude maž k dispozícii rozpočet 6,28 milióna eur, na budúci rok 9,95 milióna.
V pripravovanom novom finančnom období 2007-13 sa ráta s rozpočtom 20, 25 a od roku 2008 už 30 miliónov eur ročne. Okrem priameho financovania činnosti agentúry navrhla komisia vytvorenie fondu pre vonkajšie hranice v hodnote 2,1 miliardy eur, ktorý by mal pomáhať členským štátom znášať náklady na kontrolu vonkajších hraníc EÚ.
Agentúra nemá prevziať a nahradiť národnú zodpovednosť členských štátov za ochranu vonkajších hraníc, ale koordinovať ich spoluprácu. Bude tiež pomáhať pri výcviku národnej pohraničnej stráže, vypracúvať analýzy možných rizík, sledovať najnovší vedecký a technologický vývoj v oblasti sledovania hraníc, pomáhať členským štátom v prípade potreby dodatočnej techniky či personálu, zabezpečovať podporu pre organizovanie spoločných operácií.
(spravodajca TASR Robert Sermek) im