BUDAPEŠŤ. Zmena postoja Nemecka a Európskej únie (EÚ) k Maďarsku nie je síce viditeľná, ale je citeľná, komentoval riaditeľ Inštitútu XXI. storočia Tamás Lánczi pondelňajšiu návštevu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v západomaďarskom Šoprone.
Vo voľbách do europarlamentu uspela aj Orbán
Kancelárka pricestovala na pozvanie predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána na oslavy 30. výročia tzv. Paneurópskeho pikniku - pootvorenia železnej opony na rakúsko-maďarskej hranici medzi východom a západom Európy.
Analytik podľa agentúry MTI reagoval v pondelok vo verejnoprávnej televízii M1 na poznámku redaktora o náznaku zlepšenia nemecko-maďarských vzťahov.
Lánczi vyjadril názor, že sila Únie spočíva aj v tom, že ide o rôznorodé diskutujúce spoločenstvo, pričom Brusel sa pokúšal opustiť túto cestu a všetko chcel nariaďovať, ale Maďari sa tomu nepodriadili.
V zmene vzťahu k maďarskej politike zohrala úlohu aj skutočnosť, že na voľbách do Európskeho parlamentu uspela politika, ktorú presadzuje premiér Viktor Orbán, dodal analytik.
Opozícia žiada zachovanie jednoty EÚ
Opozičná Demokratická koalícia ocenila Merkelovej návštevu a vyjadrila súhlas so všetkým, čo na schôdzke kancelárky s Orbánom zaznelo. Demokratická koalícia vyzdvihla najmä skutočnosť, že maďarský premiér nehanil EÚ, ale hovoril o jednote Únie.

Podľa poslanca Európskeho parlamentu za Demokratickú koalíciu Attilu Aru-Kovácsa si však Orbán musel po 30 rokoch vypočuť vďaku za zbúranie hraníc, pritom sám sa v Európe i na celom svete zviditeľnil tým, že postavil hraničné zábrany.
"Výsledkom Paneurópskeho pikniku bolo nielen zjednotenie Nemecka, ale aj zjednotenie Európy. Pre Demokratickú koalíciu je dôležité, aby táto jednota zostala zachovaná a aby ju nenarušilo sebectvo národných štátov, pretože alternatíva k jednote Európy bola vždy vojna," dodal opozičný politik.