WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump súkromne diskutoval so svojimi poradcami o myšlienke, že by Spojené štáty v rámci rozšírenia svojho územia odkúpili od Dánska ostrov Grónsko.
Informoval o tom vo štvrtok denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou.
Trump sa zaujímal o Grónsko
Túto ideu niektorí poradcovia odmietli ako žart, avšak iní ju zobrali omnoho vážnejšie.

Trump, ktorý je momentálne na pracovnej dovolenke vo svojom golfovom klube v Bedminstri v štáte New Jersey, uskutoční svoju prvú návštevu Dánska v septembri, nič však nenasvedčuje tomu, že bude táto otázka na programe jeho rozhovorov s dánskymi predstaviteľmi.
Podľa zmieneného média sa Trump pri mnohých príležitostiach pýtal poradcov a právnych zástupcov, či USA môžu odkúpiť Grónsko, a vyjadril záujem o tamojšie prírodné zdroje a geopolitický význam ostrova.
The Wall Street Journal podľa tlačovej agentúry Reuters citoval súčasných aj bývalých činiteľov Bieleho domu, ktorí tvrdia, že Trumpovým zámerom môže byť posilnenie vojenskej prítomnosti USA v arktickej oblasti alebo zanechať po sebe dejinný odkaz v štýle Aljašky.
Spojené štáty majú v grónskom mestečku Thule svoje najsevernejšie situované vojenské zariadenie, ktorým je letecká základňa Thule Air Base.
Grónsko, najväčší ostrov sveta, je autonómne dánske územie nachádzajúce sa medzi severnou časťou Atlantického oceánu a Arktickým oceánom.
Grónsko je pod ochranou Dánska
Bývalý americký prezident Harry Truman v roku 1946 chcel odkúpiť Grónsko za sto miliónov dolárov, Kodaň to však odmietla.
Grónsko má rozlohu dva milióny štvorcových kilometrov a žije tam približne 56-tisíc obyvateľov.
Napriek tomu, že má ostrov takmer úplnú samosprávu, Dánsko sa stará o jeho diplomatické záležitosti, obranu a peňažnú politiku.
Grónsko dostáva od Dánska ročnú dotáciu vo výške 560 miliónov dolárov, čo je viac než polovica jeho vlastných príjmov.