BOGOTA, BRATISLAVA. Keď sa panamská choroba dostane do Latinskej Ameriky, začne sa šíriť veľmi rýchlo, varoval ešte v roku 2014 Dan Koeppel, autor knihy Banán: Osud ovocia, ktoré zmenilo svet.

„Otázkou bude, či banánový priemysel nájde nové miesta, kde pestovať banány. Môžu sa zbaliť, presunúť sa inde a rozbehnúť nové plantáže,“ povedal pred piatimi rokmiv rozhovore pre Vice.
Ani sťahovanie však nemusí nové plantáže ochrániť pred chorobou. Zastaviť ju je prakticky nemožné. „Panamská choroba zatiaľ nedorazila do Latinskej Ameriky, ale určite príde, len nevieme povedať kedy. Vieme však, že keď príde, je koniec. A to nepreháňam,“ varoval Koeppel.
Nastáva koniec?
Ak sa publicista nemýlil, koniec pomaly nastáva. Kolumbijské úrady potvrdili, že na jednej z banánových plantáží v krajine sa objavila panamská choroba a vyhlásili v celej krajine mimoriadny stav.
Pre Kolumbiu sú banány po káve a kvetoch tretím najvýznamnejším poľnohospodárskym vývozným artiklom. Choroba, ktorá v posledných rokoch pustošila plantáže v Ázii a Afrike, pritom ohrozuje všetky plantáže v krajine.
Hrozí, že sa rozšíri po celom regióne. V Latinskej Amerike od banánov závisí prísun živín pre desiatky miliónov ľudí, v regióne sú navyše štyria z piatich najväčších exportérov tejto plodiny. Napríklad Ekvádor susediaci s Kolumbiou je najväčším svetovým vývozcom banánov.