SME

V centre Biškeku rozohnali zhromaždenie Atambajevových podporovateľov

Z dediny, v ktorej sa nachádza Atambajevova rezidencia, vyrazili stovky jeho podporovateľov.

Kirgizský policajti sa postavili Atambajevovým prívržencom.Kirgizský policajti sa postavili Atambajevovým prívržencom. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BIŠKEK. Kirgizské bezpečnostné zložky rozohnali vo štvrtok večer zhromaždenie podporovateľov zadržaného kirgizského exprezidenta Almazbeka Atambajeva, ktorí sa začali podľa svedectva korešpondenta agentúry Interfax zhromažďovať na Hlavnom námestí v Biškeku.

"Situácia v meste sa nachádza pod úplnou kontrolou polície. Ministerstvo vnútra uskutočňuje potrebné kroky k identifikácii a následnému zadržaniu organizátorov spomedzi podporovateľov bývalého prezidenta Almazbeka Atambajeva, ktorí sa snažili destabilizovať situáciu v Biškeku," uviedlo ministerstvo vo svojom vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu

Z obce Koj-Taš, v ktorej sa nachádza Atambajevova rezidencia, vyrazilo po štvrtkovom zatknutí exprezidenta približne 2000 jeho podporovateľov.

Časť z nich plánovala ísť pred budovu štátnej komisie pre národnú bezpečnosť, do ktorej bol exprezident odvezený príslušníkmi bezpečnostných zložiek. Druhá skupina sa rozhodla uskutočniť protestnú akciu na Hlavnom námestí v Biškeku.

Na tomto námestí sa následne zhromaždila približne tisícka Atambajevových sympatizantov. Väčšinu z nich tvorili mladí muži z Koj-Tašu. Zhromaždený dav skandoval heslá a pískal. V rovnakom čase sa podľa korešpondenta Interfaxu začala na Starom námestí, ktoré sa nachádza približne 100 až 150 metrov od Hlavného námestia zhromažďovať približne stovka zamestnancov ministerstva vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavnú kolónu vozidiel s Atambajevovými podporovateľmi však bezpečnostné zložky zablokovali v obci Beš-Kungej, ktorá je ďalšou dedinou za Koj-Tašom, cestou smerom na neďaleký Biškek.

Štvrtkové zrážky medzi bezpečnostnými silami a Atambajevovými stúpencami si počas jeho zatýkania vyžiadali takmer 100 zranených. Jedna osoba zraneniam podľahla.

Bývalý kirgizský prezident Atambajev sa vo štvrtok vzdal príslušníkom bezpečnostných zložiek po tom, ako ho neďaleko kirgizskej metropoly Biškek pred zadržaním bránila veľká skupina prívržencov.

Pri prvom pokuse o Atambajevovo zadržanie, ku ktorému došlo v stredu, utrpelo zranenia 52 ľudí vrátane novinárov. Z miesta zásahu sa ozývala streľba a exprezidentovi stúpenci zajali šiestich príslušníkov špeciálnych síl, ktorých vo štvrtok prepustili.

SkryťVypnúť reklamu

K stredajšiemu zásahu došlo po tom, ako Atambajeva v júli navštívil doma námestník ministerstva vnútra Mirlan Kanimetov a niekoľko ďalších činiteľov. Exprezident predtým trikrát odmietol reagovať na predvolanie na súd. Podľa kirgizských zákonov osoba, ktorá ignoruje tieto opatrenia, môže byť násilne zadržaná a predvedená na výsluch.

Atambajev čelí obvineniam z korupcie, nezákonného obohacovania sa a zneužitia právomoci verejného činiteľa v rokoch 2011 - 2017, keď bol kirgizskou hlavou štátu.

12 20 tob svi

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 829
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 381
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 950
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 641
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 247
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 055
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 020
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 1 802
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rumunský krajne pravicový prezidentský kandidát George Simion.

Simion vyhral v Rumunsku prvé kolo volieb.


TASR

Stav 29-ročnej nemeckej turistky je kritický.


TASR
Ilustračné foto.

Protiteroristická polícia u nich pri raziách našla arzenál viac ako 200 zbraní.


TASR 1
Péter Polt.

Ústavný súd má iba dočasne povereného predsedu, Polt je pravdepodobná voľba.


TASR 1

Sportnet

Obranca Samuel Kňažko v stretnutí Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2025.

Mladý obranca bol voči mužstvu kritický.


Martin Turčin
Kylian Mbappé a Jude Bellingham oslavujú gól.

Španielsku najvyššiu ligu opúšťa po dnešnom dni Las Palmas.


TASR
Slovenskí hokejisti po zápase Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2025.

Pozrite si štatistiky Slovákov v zápase Slovensko - Francúzsko v skupine A na MS v hokeji 2025.


Fotka zo zápasu Švédsko - Lotyšsko na MS v hokeji 2025.

Švédsko dnes zdolalo Lotyšsko v skupine A na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu