TEHERÁN, BRATISLAVA. Zlý odhad reakcie protivníka, stupňovanie napätia až do momentu, keď sa už vojne nedalo vyhnúť, aj keď si ju ani jeden zo zúčastnených štátov podľa verejných vyhlásení neprial. Takto by sa dala opísať situácia v Európe pred prvou svetovou vojnou.

Niečo podobné teraz zažíva Blízky východ. „Vtedy guľka atentátnika, ktorá zabila arcivojvodu Františka Ferdinanda, spustila konflikt v celej Európe,“píše v analýze bruselský think-tank International Crisis Group.
„Dnes môže jediná raketa, bezpilotné lietadlo alebo námorná mína spustiť vojenskú eskaláciu medzi Spojenými štátmi, Iránom a regionálnymi spojencami týchto štátov, ktorú už nebude možné zastaviť,“ varujú analytici.
Matka všetkých vojen
Spúšťačom môže byť napríklad útok jedného z iránskych spojencov na americké ciele, alebo zlý odhad situácie vo chvíli, keď sa k sebe dostanú vojnové lode súperiacich štátov. Práve toto riziko môže byť veľmi skoro aktuálne.
Iránsky prezident Hassan Ruhání tento týždeň varoval, že Hormuzský prieliv, ktorým prechádza asi pätina vyťaženej ropy na celom svete, nebude bezpečný, kým nebude pre Irán bezpečný Gibraltársky prieliv.
Spojil tak dva incidenty, ktoré sa odohrali v posledných mesiacoch.