WASHINGTON. Spojené štáty urýchlia vývoj svojich striel s plochou dráhou letu a balistických rakiet po tom, čo v piatok oficiálne odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorú v roku 1987 uzavreli s vtedajším Sovietskym zväzom.
Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na americké ministerstvo obrany.
Vývoj rakiet
"Teraz, keď sme odstúpili (od INF), sa ministerstvo obrany bude naplno venovať vývoju rakiet odpaľovaných zo zeme, čo je prezieravá reakcia na kroky Ruska," uviedol v piatok hovorca amerického ministerstva obrany (Pentagónu) Jonathan Hoffman.
Zmluva zakazovala Spojeným štátom a Sovietskemu zväzu a následne Rusku okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500-5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.
Rusko i USA plnenie INF tento rok pozastavili, keď sa vzájomne obvinili z jej porušovania. Oficiálne odstúpenie Spojených štátov od zmluvy označilo v piatok Rusko za vážnu chybu.
Pochválil pokrok v rokovaniach
Trump v piatok pochválil "pokrok" v mierových rozhovoroch s radikálnym afganským hnutím Taliban, ale znovu varoval, že je schopný za niekoľko dní zrovnať so zemou väčšinu Afganistanu a zabiť milióny ľudí.
"Dosiahli sme veľký pokrok. Vedieme rozhovory," povedal novinárom v Bielom dome Trump, ktorého citovala tlačová agentúra AP.
Trump ďalej uviedol, že americké sily, uviaznuté v krajine už takmer dve desaťročia, "môžu v Afganistane zvíťaziť do dvoch alebo troch či štyroch dní, ale nechystám sa zabiť desať miliónov ľudí".
Podobe sa americký prezident vyjadril v júli, tentoraz však spresnil, že pri operácii by nepoužil jadrové zbrane. "Hovorím o konvenčných (zbraniach)," dodal Trump.