BRUSEL. Štáty Severoatlantickej aliancie obvinili v piatok Moskvu z ukončenia platnosti Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) a zaviazali sa k primeranej reakcii na rozmiestňovanie ruských rakiet 9M729.
Zodpovednosť na Ruku
Aliancia týmto vyhlásením podporila Spojené štáty, ktoré v ten istý deň oficiálne odstúpili od zmluvy INF. Písala o tom agentúra AFP.
"Zodpovednosť za zánik zmluvy nesie výhradne Rusko. Je nám ľúto, že Rusko nepreukázalo žiadnu ochotu a ani vôľu podniknúť kroky k tomu, aby sa vrátilo k dodržiavaniu medzinárodných štandardov," uviedli predstavitelia Aliancie vo svojom vyhlásení.
"Situácia, keď Spojené štáty v plnej miere dodržiavajú zmluvu a Rusko nie, nie je udržateľná," dodali.
NATO reaguje balíkom opatrení

NATO sa v tejto súvislosti vyjadrilo aj k pozemným riadeným strelám 9M729, ktoré podľa členov Aliancie porušujú ustanovenia INF tým, že dosahujú dolet až 1500 kilometrov, hoci Kremeľ tvrdí, že letieť môžu len do vzdialenosti 480 kilometrov.
"Dohodli sme sa na vyváženom, koordinovanom a obranne ladenom balíku opatrení, aby sme zabezpečili to, že odstrašujúce a obranné spôsobilosti NATO ostanú zachované," uviedli predstavitelia Aliancie.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v súvislosti s ukončením zmluvy INF zdôraznil, že Aliancia si "neželá nové preteky v zbrojení a neplánuje rozmiestniť v Európe pozemné rakety s jadrovými hlavicami".

Spojené štáty v piatok oficiálne odstúpili INF, ktorú s bývalým Sovietskym zväzom podpísali ešte v roku 1987. Kremeľ v tejto súvislosti vyhlásil, že za stroskotanie zmluvy nesie zodpovednosť druhá strana.
Zmluva INF zakazovala Spojeným štátom a Rusku okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500 - 5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.
Rusko i Spojené štáty plnenie INF tento rok pozastavili, keď sa vzájomne obvinili z jej porušovania.
História dohody o likvidácii rakiet
- 8. december 1987, Washington, USA - Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) podpísali najvyšší predstaviteľ ZSSR Michail Gorbačov a prezident USA Ronald Reagan. Proces uplatňovania a verifikácie zmluvy bol v časoch jej podpisu najzložitejší a najdôkladnejší v celej dovtedajšej histórii kontroly jadrových zbraní.
- 1. jún 1988, Moskva, ZSSR - Zmluva INF oficiálne vstúpila do platnosti po tom, ako ju ratifikoval americký Senát a ako si Gorbačov a Reagan vymenili ratifikačné listiny.
- 1. február 2019, Washington, USA - USA oznámili, že odstupujú od INF. Informoval o tom americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vo Washingtone. USA predtým o svojom zámere informovali svojich spojencov v NATO.
- 1. február 2019, Brusel - Severoatlantická rada (NAC) vydala vyhlásenie, v ktorom podporila Spojené štáty, ktoré oznámili, že odstupujú od INF. NAC pripomenula, že po takmer šiestich rokoch americkej a spojeneckej angažovanosti s Ruskom NATO 4. decembra 2018 vyhlásilo, že Rusko vyvinulo a uviedlo do funkčnosti raketový systém 9M729, ktorý porušuje INF a predstavuje významné riziko pre euroatlantickú bezpečnosť. Spojenci v tejto súvislosti podporili zistenie USA, že Rusko závažným spôsobom porušilo svoje záväzky vyplývajúce z INF.
- 2. február 2019, Moskva, Rusko - Prezident Putin oznámil, že Rusko pozastaví plnenie INF po tom, ako USA ohlásili odstúpenie od tejto bilaterálnej dohody. Putin ďalej povedal, že Rusko začne výskum a vývoj nových typov rakiet.
- 7. február 2019, Moskva, Rusko - Na zničenie vertikálnych odpaľovacích zariadení MK-41, tzv. "terčových rakiet" a bezposádkových lietadiel údajne narúšajúcich INF vyzvali Washington predstavitelia ruského ministerstva obrany (MO RF). MO RF vo vyhlásení odporučilo americkej strane "prijať v čase do ukončenia platnosti zmluvy INF všetky nevyhnutné kroky vedúce k opätovnému dodržiavaniu danej zmluvy, prostredníctvom zničenia na súši umiestnených vertikálnych odpaľovacích zariadení MK-41, určených na odpaľovanie striel s plochou dráhou letu Tomahawk", ako aj niektorých typov terčových rakiet a "bezposádkových útočných lietadiel".
- 30. máj 2019, Moskva, Rusko - Prezident Putin predložil Štátnej dume, dolnej komore ruského parlamentu, návrh zákona o pozastavení platnosti INF.
- 18. jún 2019, Moskva, Rusko - Štátna duma odhlasovala podporu dekrétu prezidenta Putina o pozastavení záväzkov Ruska v rámci zmluvy INF podpísanej s USA. Rusko sa tak posunulo bližšie k pozastaveniu platnosti INF z roku 1987.
- 26. jún 2019, Moskva, Rusko - Rada federácie, horná komora ruského parlamentu, vyslovila podporu návrhu zákona na pozastavenie účasti Ruska na plnení INF.
- 3. júl 2019, Moskva, Rusko - Prezident Vladimir Putin podpísal zákon o pozastavení plnenia INF zo strany Ruska. Zákon okrem iného uvádza, že rozhodnutie o obnovení plnenia INF musí prijať hlava štátu.
- 2. august 2019, Washington, USA - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo oznámil, že Spojené štáty oficiálne odstúpili od INF. Za ukončenie platnosti zmluvy je podľa neho "výhradne zodpovedné Rusko".
- 2. august 2019, Moskva, Rusko - Moskva ohlásila formálne ukončenie INF, pričom zo vzniknutej situácie viní Spojené štáty. "Druhého augusta 2019 bola na podnet Spojených štátov ukončená platnosť zmluvy medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu," uviedlo vo svojom vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí.