Andižan 13. mája (TASR) - Uzbecké jednotky dnes vytlačili povstalcov z budovy miestnej administratívy vo východouzbeckom meste Andižan a ich stúpencov z neďalekého námestia. Vojaci spustili paľbu na tisícky demonštrantov, z ktorých mnohí požadovali odstúpenie dlhoročného prezidenta krajiny Islama Karimova.
Podľa nemenovaného zdroja z vládnych kruhov sa podarilo námestie vyčistiť a oslobodiť budovu od tých, ktorí ju obsadili. Momentálne sa pátra po zbraniach.
Vláda vyslala v popoludňajších hodinách vojsko na námestie, kde následne prepukla prestrelka. Informácie o jej obetiach sa rozchádzajú: predstaviteľ povstalcov hovorí o 50 možných mŕtvych, zatiaľ čo reportér americkej tlačovej agentúry AP videl desať obetí. Ešte predtým demonštranti hovorili o ďalších troch. Medzi obeťami majú byť aj dve deti.
Európska únia obvinila Uzbekistan z násilného zásahu proti demonštrantom.
"Protesty sú náznakom napätia spôsobeného vládou, ktorá dostatočne nerešpektovala ľudské práva, vládu zákona a zmiernenie chudoby. To, čo sa deje v Andižane a Taškente, nemôže byť ospravedlnením pre násilný zákrok," uvádza sa vo vyhlásení Európskej komisie.
Podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova ide v prvom rade o internú záležitosť Uzbekistanu. Podľa jeho slov sa situácia stabilizuje a Rusko podrobne sleduje ďalší vývoj v regióne. Viacerí politici však vyjadrili obavy, že nepokoje by mohli rozdúchať islamistický extrémizmus v tejto stredoázijskej krajine, ako aj u jej susedov.
Ako uviedol ruský minister priemyslu a energetiky Viktor Christenko, Moskva nemôže zostať ľahostajná voči tomu, čo sa deje v Uzbekistane a ponúkne Taškentu pomoc pri normalizácii situácie.
Podľa predsedu parlamentu Borisa Gryzlova by sa situácia v Uzbekistane mala posudzovať podľa trestného zákonníka a s protestujúcimi treba zaobchádzať ako s kriminálnikmi.
Parlamentný výbor pre zahraničné záležitosti označil udalosti v Uzbekistane za tragické.
Ruská organizácia na ochranu ľudských práv vyzvala ruské vedenie, aby využilo svoje blízke vzťahy s uzbeckou vládou a okamžite vyzvalo uzbeckého prezidenta na zastavenie používania sily a ponúknutie začatia politických rokovaní s opozíciou.
Uzbecké jednotky spustili paľbu na námestí v Andižane, kde tisíce ľudí prišli podporiť povstalcov okupujúcich budovu miestnej administratívy a zadržiavajúcich rukojemníkov z radov policajtov. Rozsiahle nepokoje vyvolalo pobúrenie nad súdnym procesom s 23 moslimskými podnikateľmi, ktorých úrady obvinili z protiústavnej činnosti a formovania extrémistickej organizácie.
Od vyhlásenia nezávislosti od Sovietskeho zväzu v roku 1991 Uzbekistanu vládne autokratický prezident Karimov, bývalý šéf Komunistickej strany, ktorý netoleroval disent a mal v krajine veľkú moc.