NOVOSIBIRSK, BRATISLAVA. Na okraji sibírskeho Angarska začali tento týždeň z lesov vyliezať zvieratá. Do miest prišli líšky aj malý medveď.
"Bol len kosť a koža, s viditeľnými stopami po popáleninách a taký vyčerpaný, že sa ani nebál ľudí," hovorí pre Siberian Times Maja Fleišterová. Jej muž dal medveďovi vodu aj nejaké jedlo.
Masívne požiare, ktoré na Sibíri postihli územie vo veľkosti Belgicka, komplikujú život ľuďom aj zvieratám. Mestá ako Novosibirsk či Čeľabinsk sú už vyše dva týždne zahalené smogom, ten však zasiahol už aj kazašskú Astanu či mongolský Ulanbátar.
Požiare však môžu mať zásadnejší vplyv aj na celosvetovú klímu. Ruské úrady ich pritom začali hasiť až nedávno – hasenie bolo totiž príliš neekonomické.
Zbytočné hasenie
Silné požiare zasahujú Sibír takmer každý rok. Oveľa horšia situácia ako tento rok bola v sibírskej tajge v rokoch 2003 a 2012. Odborníci však upozorňujú, že masívne požiare budú s rastúcimi teplotami čoraz častejšie. Už tento rok teploty dosahovali aj tridsať stupňov, pričom oheň spôsobili suché búrky aj ľudská činnosť v oblasti.
Aktuálne horí na Sibíri oblasť s veľkosťou asi troch miliónov hektárov, podľa organizácie Greenpeace však požiare ovplyvnili už oblasť s veľkosťou jedenástich miliónov hektárov, čo je asi rozloha Bulharska.