LONDÝN. Kapitán britskej fregaty HMS Montrose, ktorá sprevádza problematickým Hormuzským prielivom lode plávajúce pod britskou vlajkou, v stredu vyhlásil, že Irán skúša rozhodnosť britského Kráľovského námorníctva.
Informovala o tom agentúra AFP.
Vzájomné varovania
Kapitán William King v rozhovore pre BBC uviedol, že počas 27 dní hliadkovania v Hormuzskom prielive spájajúcom Perzský a Ománsky záliv, došlo k 85 prípadom "interakcie s iránskymi silami", pričom viaceré sa skončili vzájomným varovaním zúčastnených strán.

"Zdá sa, že Iránci chcú silou-mocou skúšať našu rozhodnosť a väčšinou skúšajú naše reakcie. Stále budú tvrdiť, že naša prítomnosť (v Hormuzskom prielive) je protizákonná, aj keď sa absolútne v súlade so zákonom zdržujeme v medzinárodných vodách. Niekedy proti nám veľkou rýchlosťou vysielajú motorové člny, aby zistili, akej úrovne varovania sme schopní," povedal King.
Začiatkom júla zadržali v britskom zámorskom území Gibraltár iránsky supertanker Grace 1 pre podozrenie z porušenia sankcií Európskej únie voči Sýrii.
Zadržal britský tanker
Zhruba dva týždne nato Irán zadržal vo vodách Hormuzského prielivu ropný tanker Stena Impero, plaviaci sa pod britskou vlajkou.

Tanker sa podľa Teheránu zrazil s iránskou rybárskou loďou, pričom ignoroval jej tiesňové volanie a porušil medzinárodné pravidlá námornej dopravy.
Británia v pondelok zamietla možnosť prepustiť iránsky tanker výmenou za britské plavidlo a ešte minulý štvrtok (25. júla) nariadila svojim vojnovým lodiam sprevádzať Hormuzským prielivom lode plávajúce pod britskou vlajkou.
Okrem Montrose bude na bezpečnosť obchodných lodí a tankerov v prielive dohliadať aj torpédoborec HMS Duncan, ktorý do oblasti smeruje.
Nemecko nevyhovie žiadosti USA
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v stredu odmietol, že by sa jeho krajina mohla zapojiť do navrhovanej misie pod vedením Spojených štátov, ktorá má zaistiť ochranu lodiam plaviacim sa cez Hormuzský prieliv.
Urobil tak počas vystúpenia pred novinármi v poľskej Varšave, informovali tlačové agentúry AP a DPA.
Nemecký vicekancelár a minister financií Olaf Scholz už predtým uviedol, že žiadosť Spojených štátov o zapojenie Nemecka do takejto misie vníma "veľmi skepticky", a vyjadril presvedčenie, že misia môže viesť k ďalšiemu stupňovaniu napätia vo vzťahoch s Iránom.
Podľa uvedených agentúr teraz Maas účasť Nemecka úplne vylúčil.
Zachovanie dohody
Nová nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová zase v stredu upozornila, že Nemecko a jeho partneri mali v tejto záležitosti od začiatku "iný názor ako americká strana, čo treba pri rozhodovaní určite vziať do úvahy".
Pred novinármi v Bruseli uviedla, že cieľom Nemecka, Británie a Francúzska je zachovať dohodu o obmedzení jadrových aktivít Iránu i napriek tvrdým ekonomickým sankciám voči Teheránu zo strany Spojených štátov.
Washington formálne požiadal Nemecko, aby sa "pridalo k Francúzsku a Británii a pomohlo zabezpečiť Hormuzský prieliv a bojovať proti agresii Iránu", povedala hovorkyňa amerického veľvyslanectva v Berlíne Tamara Sternbergová-Grellerová.