PARÍŽ, BRATISLAVA. Jadrová elektráreň Golfech na juhu Francúzska musela odstaviť dva jadrové bloky – voda, ktorá ich ochladzovala, bola totiž príliš teplá.
V Nemecku v niektorých mestách natierali koľajnice bielou farbou, aby ich ochladili. A niektorí cyklisti na Tour de France si navliekli vesty s ľadovými vankúšikmi.
Európa v uplynulých dňoch zažila druhú masívnu vlnu horúčav v tomto roku. Historicky najvyššie teploty zažil Paríž so 42,6 °C či Holandsko a Nemecko, kde teploty prekročili štyridsiatky.
Európske metropoly si začínajú zvykať, že v dôsledku globálneho otepľovania môžu byť podobné horúčavy čoraz častejšie. Pred rokmi to ešte podceňovali.
Teplo zabilo desaťtisíce
Na prelome júla a augusta 2003 bola veľká časť Francúzov vrátane politikov na dovolenkách. Kým vláda mala plány na prípady extrémneho počasia, horúčavy do tejto kategórie nezarátala.
Teploty v strednom Francúzsku však osem dní po sebe narástli na 40 stupňov. Viaceré rieky vyschli, vlaky odstavili pre zvlnenie koľajníc a aj v Británii sa na diaľniciach začal topiť asfalt.