PARÍŽ. Veľkú časť Európy sužuje ďalšia vlna horúčav.
Vo francúzskej metropole Paríž zaznamenali vo štvrtok nový teplotný rekord 41 stupňov Celzia. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na štátnu meteorologickú službu Meteo-France.
Horúčavy tak prekonali 70-ročný teplotný rekord aj vo Francúzsku.
Teplotu 41 stupňa Celzia zaznamenali v parížskej mestskej časti Montsouris. Doterajší rekord mal hodnotu 40,4 stupňa Celzia z júla 1947.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá bola v ten istý deň v Paríži na oficiálnej návšteve Francúzska, hovorila v tejto súvislosti o klimatickej zmene.
"Je mi naozaj extrémne teplo a myslím, že je to také symbolické, pretože veľkou debatou na tom stretnutí (s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v stredu - pozn. TASR) boli aj klimatické zmeny, a myslím, že sa nedá cítiť silnejší alebo citeľnejší odkaz klimatických zmien ako práve dnes," skonštatovala Čaputová.
Rekord aj v Nemecku
Nový teplotný rekord 40,5 stupňa Celzia zaznamenali v stredu aj v nemeckom meste Geilenkirchen v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Informoval o tom vo štvrtok hovorca Nemeckej meteorologickej služby, píše agentúra DPA.
V priebehu štvrtka však môže byť aj tento rekord prekonaný, keďže teploty naprieč celým Nemeckom i naďalej stúpajú.
Doterajším nemeckým rekordom bolo 40,3 stupňa Celzia, ktoré namerali v bavorskom meste Kitzingen pred štyrmi rokmi.
Zelení chcú akčný plán
Na aktuálne horúčavy reagovala aj nemecká strana Zelených, ktorá žiada, aby mali zamestnanci pracujúci v kanceláriách počas takýchto extrémne teplých dní možnosť pracovať z domu. Tí, čo naopak pracujú vo vonkajšom prostredí, by mali mať možnosť vziať si voľno.
Zelení chcú podľa spravodajského portálu Spiegel Online na riešenie situácie okolo horúčav vypracovať akčný plán. "Súrne potrebujeme koordinovaný akčný plán, aby sme našu spoločnosť pripravili na extrémne horúčavy a chránili sme si naše zdravie," vyhlásil šéf frakcie Zelených Anton Hofreiter.
Nemeckí Zelení požadujú napríklad monitorovanie počtu úmrtí v dôsledku horúčav, ktoré by slúžilo ako kontrola účinnosti opatrení proti horúčavám. Ďalej žiadajú, aby boli v mestách rozmiestnené bezplatné zdroje pitnej vody či rozšírenie zelených plôch - stromov a parkov.
Červená výstraha
V Belgicku má nový rekord hodnotu 40,2 stupňa Celzia. David Dehenauw, meteorológ z belgického Kráľovského meteorologického ústavu, vo štvrtok uviedol, že rekordnú teplotu 40,2 stupňa Celzia namerali v Liége, hlavnom meste provincie Lutyšsko.
Doterajším belgickým teplotným rekordom bola hodnota 38,8 stupňa Celzia, ktorú namerali 27. júna 1947. Tento rekord bol však neskôr v roku 1980 po inštalovaní lepšieho technického vybavenia na meracej stanici v Uccle pri Bruseli revidovaný na 36,6 stupňa Celzia.
Vzhľadom na vysoké teploty platí do piatka pre takmer celé územie Belgicka okrem pobrežia Severného mora výstraha najvyššieho červeného stupňa.
Vo štvrtok v Bruseli namerali na poludnie 34,2 stupňa Celzia, pričom stredajšia hodnota 35,7 stupňa bude zrejme prekročená.