KYJEV. Ukrajinská tajná služba SBU v spolupráci s vojenskou prokuratúrou zadržala ruský ropný tanker NEYMA, ktorý Moskva v novembri minulého roka použila na zablokovanie Kerčskeho prielivu, keď sa ho snažili preplávať ukrajinské vojnové lode.
Tanker zadržali v stredu v ukrajinskom prístave Izmajil v delte Dunaja. Podľa agentúry TASS bolo na palube tankera najmenej sedem ruských námorníkov.
Námorníci sa vracajú domov
Odvoláva sa na facebookovú stránku Anatolija Matiosa, hlavného vojenského prokurátora Ukrajiny. Matios na nej zverejnil fotografie siedmich ruských pasov zadržaných námorníkov.
Námorníci z ruského sa však už vracajú domov. Loď zostáva v prístave Izmajil.
Korešpondentovi agentúry TASS to vo štvrtok povedal nemenovaný zástupca ruského veľvyslanectva v Kyjeve.
Pod novým menom
"Ukrajinská bezpečnostná služba v spolupráci s vojenskou prokuratúrou zadržala ruský tanker Neyma," uvádza sa vo vyhlásení SBU.

Podľa SBU plavidlo vstúpilo do ukrajinských vôd už pod novým menom Nika Spirit, aby "zakrylo svoju účasť na protiprávnych činoch", ale loď identifikovali podľa jedinečného čísla v databáze Medzinárodnej námornej organizácie.
"Menované plavidlo považujeme za jeden z materiálnych dôkazov a pripravujeme súdnu žiadosť na jeho zadržanie," uviedla tajná služba vo vyhlásení, z ktorého cituje agentúra Reuters.
Moskva pohrozila následkami
Z Moskvy predtým zareagoval vplyvný ruský poslanec Vladimir Džabarov, podľa ktorého je zadržanie tankera "absolútne nelegálne" a poškodí to vzťahy medzi oboma krajinami, uvádza ruská agentúra RIA.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí pre agentúru AFP uviedlo, že zisťuje podrobnosti o incidente, "aby prijalo náležité opatrenia".
"Ak by sa Rusi stali rukojemníkmi, interpretovalo by sa to ako najhrubšie porušenie medzinárodného práva, ktorého následky by nenechali na seba dlho čakať," pohrozil ruský rezort diplomacie.

Ruské námorníctvo zadržalo tri ukrajinské vojnové lode a ich posádky 25. novembra 2018 v Kerčskom prielive.
Vtedy to prispelo k ďalšiemu zvýšeniu napätia medzi Kyjevom a Moskvou, ktoré sú de facto vo vojne od jari 2014, keď Rusi obsadili ukrajinský polostrov Krym a začali podporovať separatistov na východe Ukrajiny.
Rusi po obsadení Krymu postavili most medzi polostrovom a pevninou, pri ktorom došlo k stretu.
Rozhovory prebiehajú
Rusko tvrdí, že ukrajinské lode vlani v novembri narušili jeho hranice.
Ukrajina túto interpretáciu odmieta a tvrdí, že jej lode chceli len preplávať cez Kerčský prieliv z Čierneho do Azovského mora, teda medzi dvomi svojimi prístavmi.
Lídri oboch krajín už medzi sebou hovorili o prepustení ukrajinských námorníkov, no k dohode zatiaľ neprišlo.