WASHINGTON, BRATISLAVA. Štyri mesiace po zverejnení správy sa téma údajného zneužívania moci zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa vracia do Kongresu.
Pred oboma jeho komorami vystupuje Robert Mueller, ktorý vyšetrovanie viedol. Hovoriť by mal do večera.
Správa dlhá 448 strán bola výsledkom vyšetrovania údajného ruského zasahovania do volieb v roku 2016, spolupráce Trumpovej kampane s ruskou vládou aj snahy o zasahovanie do vyšetrovania.
Povedali by sme to
Mueller sa doteraz k vyšetrovaniu verejne vyjadroval len na tlačovej konferencii koncom mája. Tam zhŕňnal výsledky vyšetrovania.
„Ak by sme boli presvedčení, že sa prezident jednoznačne nedopustil trestného činu, povedali by sme to,“ poznamenal v máji pokojným hlasom. „My sme však jednoznačne nerozhodli o tom, či sa prezident dopustil tretného činu.“

Povedal tiež, že stíhanie úradujúceho prezidenta nebolo nikdy v hre, keďže to podľa ústavy ani nie je možné.
„Na formálne obvinenie úradujúceho prezidenta ústava vyžaduje iný proces ako trestný systém,“ vyhlásil.
Iný ako trestný systém je proces impeachmentu, kde o obvinení a tým aj o odvolávaní prezidenta rozhoduje Kongres.
Má to zmysel?
Impeachment musí spustiť hlasovaním väčšina dolnej komory Kongresu, kde majú prevahu opoziční demokrati, verdikt na odvolanie však musia vyniesť dve tretiny senátorov. Medzi nimi majú väčšinu republikáni a tí zatiaľ stoja za svojim prezidentom.
Muellerovi sa pred poslancov nechcelo, opakoval, že by len zopakoval to, čo sa píše v správe. Preto sa od jeho vystúpenia nečakali zásadné nové zistenia.

Aj zopakovanie mnohých zístení zo správy by však mohlo ovplyvniť verejnosť pred budúcoročnými prezidentskými voľbami.
Trumpovi demokratickí súperi tiež žiadajú, aby kongresmani spustili proces odvolávania prezidenta.
Iní demokrati zas upozorňujú, že by to z prezidenta urobilo mučeníka a odpútalo pozornosť od iných tém, ktoré presadzujú demokrati.