BRATISLAVA. Irán v piatok zadržal v Hormuzskom prielive dva ropné tankery. Jeden z nich plával pod britskou vlajkou a druhý pod vlajkou Libérie.
Oznámil to britský minister zahraničia Jeremy Hunt. Podľa neho boli medzi posádkami tankerov ľudia rôznych národností, Briti však nie.
Britská lodná spoločnosť NorbulkShipping aj polooficiálna agentúra Fars neskôr informovali, že druhý z tankerov bol prepustený. Podľa firmy ide o tanker Mesdar.
Fars napísala, že už opustil iránskej výsostné vody.
Hunt označil zadržanie tankerov za neprijateľné
Hunt potvrdil skoršie oznámenie Iránu, ktorý uviedol, že zadržal tanker plávajúci pod britskou vlajkou, pretože porušil medzinárodné predpisy v prielive a ignoroval niekoľko varovaní.
"Som veľmi znepokojený zadržaním dvoch plavidiel iránskymi úradmi v Hormuzskom prielive," povedal minister Hunt.

Dodal, že zvoláva rokovanie výboru pre krízové situácie COBRA, ktorý sa poradí, ako zabezpečiť prepustenie zadržaných plavidiel.
Ich zadržanie Hunt označil za "neprijateľné". "Je absolútne kľúčové, aby bola v oblasti dodržiavaná sloboda námorného pohybu a aby všetky lode tam mohli voľne preplávať," povedal Hunt.
Neskôr Hunt podľa televízie Sky News varoval pred dôsledkami, ak Irán plavidlá neprepustí. Dodal však, že neuvažuje o vojenských riešeniach.
Iránska televízia v piatok informovala, že iránske revolučné gardy zadržali tanker Stena Impero a donútili ho doplávať do iránskeho prístavu. Podľa revolučných gárd plavidlo "nerešpektovalo medzinárodné námorné právo" a nereagovalo na výzvy iránskych gárd.
Podľa britských zdrojov pláva tanker s 23-členou posádkou pod britskou vlajkou a prevádzkuje ho švédska spoločnosť Stena Bulka. Namierené mal do Saudskej Arábie.
Trump: Irán robí len problémy
Okolo zadržania druhého tankera panovali nejasnosti. Neskôr sa ukázalo, že bol zadržaný len krátko. Teherán najprv poprel, že bol zadržaný aj druhý tanker.
Ide zjavne o tanker Mesdar prevádzkovaný britskou firmou a plávajúci pod vlajkou Libérie, ktorého prepustenie medzitým potvrdil britský prevádzkovateľ.
Na palubu tankera Mesdar, ktorý sa vydal smerom k Iránu, vstúpili ozbrojení muži, ale teraz už pokračuje v plavbe. Podľa agentúry Fars bol upozornený, aby dodržiaval pravidlá týkajúce sa životného prostredia.
Americký prezident Donald Trump po incidente poznamenal, že Irán robí len problémy. Zároveň ale vyjadril nádej, že z mŕtveho bodu vo vzťahoch s Iránom sa časom nájde východisko.
Loading
...
Gibraltár zadržal iránsky ropný tanker
Informácia o zadržaní tankerov prišla práve v deň, keď Gibraltáru súd predĺžil termín zadržiavania iránskeho ropného tankera na britskom zámorskom území Gibraltár až do 15. augusta.
Iránsky tanker Grace 1 tam bol zadržaný 4. júla s podozrením, že vezie ropu do Sýrie, čo úrady vyhodnotili ako porušenie protisýrskych sankcií Európskej únie.
Iránci zadržanie svojho tankera Gibraltárom označujú za pirátstvo. Tvrdia, že ropa nebola určená pre Sýriu, ale pre inú krajinu vo východnom Stredomorí, a že Irán nie je členom EÚ, teda nie je viazaný jej sankciami.
Teherán už skôr pohrozil odvetnými opatreniami za zadržanie svojho tankera.
V nedeľu zadržali iránske revolučné gardy v Hormuzskom prielive tanker Riah prevádzkovaný zrejme firmou zo Spojených arabských emirátov (SAE). Podľa Teheránu tak urobili preto, že viezol milión litrov "pašovaného paliva" od iránskych pašerákov určeného zahraničným zákazníkom.
V Hormuzskom prielive rastie napätie
V Hormuzskom prielive v posledných týždňoch rastie napätie kvôli vzťahom USA a Iránu zostreným pre iránsky jadrový program a americké protiiránske sankcie.
Situáciu zhoršilo nedávne vyslanie amerických posíl a bojových lietadiel do Perzského zálivu, niekoľko incidentov so zapálenými tankermi, z ktorých USA obvinili Irán, a zostrelenie amerického dronu Teheránom minulý mesiac.
Irán tvrdí, že dron bol nad jeho územím.