MOSKVA, BRATISLAVA. Všetci traja sú pomerne mladí, charizmatickí a obľúbení. Iľja Jašin už roky organizuje protesty, právnička Ľubov Sobolová upozorňuje na korupciu vo vláde a opozičný politik Dmitrij Gudkov sľubuje zmenu.

Všetci traja chceli kandidovať v septembrových voľbách do moskovskej mestskej dumy, kde by mali šancu naozaj uspieť. Nik z nich sa však na hlasovacích lístkoch neobjaví – podľa volebnej komisie nesplnili podmienky a nemajú dostatok podpisov na kandidatúru.
Z mestských volieb v Moskve aj Petrohrade podobným spôsobom vyradili viaceré opozičné tváre. Stačili preklepy, nevyplnené dátumy či chýbajúce formuláre.
Analytici upozorňujú, že parlament a vláda podliehajúca prezidentovi Vladimirovi Putinovi tak chcú eliminovať všetkých jeho oponentov. Pripravujú mu tak pôdu na to, aby mohol pri moci zostať oveľa dlhšie, ako mu to dovoľuje ústava.
Falošné preklepy a prázdne kolónky
Na moskovskom Trubnom námestí sa už od nedele každodenne schádzajú stovky ľudí. Ľudia do ulíc vyšli po tom, čo Moskovská okresná volebná komisia oznámila, že viacerých kandidátov do volieb nepustí pre nezrovnalosti v dokumentoch.
Väčšina kandidátov, ktorí do zastupiteľstva kandidovať môžu, sú sympatizantmi Vladimira Putina.
Keď došlo v nedeľu k potýčkam medzi demonštrantmi, polícia desiatky ľudí zatkla. Od nedele sa tento krok opakuje – polícia demonštrantov zatkne, neskôr ich prepustí a oni sa na námestie vrátia.
„Ak nebudeme obraňovať voľby teraz, potom už žiadne v Moskve nebudú,“ povedala podľa rádia Slobodná Európa Ľjubov Sobolová predtým, ako ju zatkla polícia. Úrad jej už oznámil, že podmienky na kandidatúru nesplnila.