PARÍŽ, BRATISLAVA. Bolo štvrť na sedem večer 15. apríla, keď v budove vedľa parížskej katedrály Notre-Dame začala blikať kontrolka upozorňujúca na požiar. Zamestnanec, ktorý mal na starosti požiarnu ochranu, bol v novej práci len tri dni. Zalarmoval však strážnika v katedrále.
Ten najskôr išiel do sakristie, následne sa snažil dovolať svojmu šéfovi a až potom vybehol po tristo strmých schodoch do podkrovia katedrály, známeho aj ako les. Od zablikania prvej kontrolky ubehlo tridsať minút – a požiar sa už rozšíril.
Katedrála Notre-Dame mala podľa denníka New York Times oveľa bližšie k zrúteniu, ako si väčšina myslí.
Zostala však stáť najmä vďaka zásahu požiarnikov a ich správnym rozhodnutiam. Ikonickú katedrálu teraz čaká obnova – a tá sa nemusí páčiť každému.
Oheň neprekvapil
Šesť rokov trvalo, kým skupina expertov vyvinula protipožiarny varovný systém vo vnútri katedrály. Systém síce mal až 160 detektorov, no historická budova, ktorú začali stavať už v 12. storočí, bola proti požiaru chránená nedostatočne.
Vyšetrovatelia stále presne neurčili, čo spôsobilo požiar, ktorý zničil strechu hlavnej lode aj úzku vežu v jej strede.
Mohlo ísť o skrat v elektrickom vedení zvonov vo veži či vo výťahoch na lešení, ale aj o cigaretové ohorky, ktoré na mieste našli. Úmyselné zapálenie katedrály však polícia vylúčila.