SME

Opozícia a vojenskí vládcovia v Sudáne podpísali dohodu o deľbe moci

V Sudáne umožnili vznik civilnej vlády.

Zástupca šéfa vládnucej vojenskej rady Muhammad Hamdán Dagalo (na korbe uprostred).Zástupca šéfa vládnucej vojenskej rady Muhammad Hamdán Dagalo (na korbe uprostred). (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

CHARTÚM. Protestujúci Sudánci a vládnuci generáli podpísali v stredu dohodu o deľbe moci, čo umožní vznik civilnej vlády v Sudáne. Práve to bola hlavná požiadavka demonštrantov z prodemokratického hnutia po aprílovom zosadení prezidenta Umara Bašíra.

Obe strany predbežne podpísali dokument nazvaný "Politická deklarácia", a to po intenzívnych celonočných rozhovoroch o podrobnostiach dohody.

Zástupca šéfa vládnucej vojenskej rady Muhammad Hamdán Dagalo, ktorý v mene generálov dohodu inicioval, povedal pre tlačovú agentúru AFP, že dohoda je pre Sudán "historickou chvíľou".

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný vodca protestujúcich Ibráhím Amín sa pre agentúru vyjadril: "Politickú deklaráciu sme dnes dokončili. V rozhovoroch o ústavnom dokumente budeme pokračovať v piatok."

Historickú dohodu o deľbe moci, ktorú obe strany odsúhlasili už 5. júla, sprostredkovala Africká únia (AÚ) a etiópski sprostredkovatelia, a to po intenzívnych rokovaniach medzi zoskupením zastrešujúcim protestujúcich ľudí a vládnucimi generálmi.

Celková dohoda stanovuje, že v snahe ukončiť niekoľkomesačnú politickú krízu v Sudáne bude vytvorený nový prechodný civilno-vojenský vládnuci orgán.

Tento vládnuci orgán bude zložený zo šiestich civilistov a piatich zástupcov armády. Medzi šiestimi civilistami budú piati zo zastrešujúceho protestného hnutia, teda z Zväz za slobodu a zmenu. Počas prvých 21 mesiacov prechodu bude šéfom vládnuceho orgánu generál, po ňom bude na zvyšných 18 mesiacov nasledovať civilista, ako sa uvádza v rámcovej dohode.

SkryťVypnúť reklamu

Orgán bude dohliadať na vytvorenie prechodnej civilnej vlády, ktorá bude riadiť krajinu len tri roky, a potom sa budú konať voľby.

Prelomová dohoda vznikla po politickej patovej situácii, v ktorej sa Sudán ocitol, keď generáli pri palácovom prevrate v apríli zvrhli Bašíra. Urobili to v čase niekoľkomesačných celonárodných masových protestov proti Bašírovmu vládnutiu tvrdou rukou trvajúcemu tri desaťročia.

Napätie vyvrcholilo 3. júna, keď ozbrojení muži vo vojenských uniformách vtrhli pred svitaním do už dlho postaveného protestného tábora v hlavnom meste Chartúm a začali strieľať a biť davy demonštrantov. Pri tomto zásahu zahynuli desiatky ľudí a stovky ďalších utrpeli zranenia. To vyvolalo vo svete pobúrenie, hoci generáli tvrdili, že násilné rozháňanie protestujúcich nenariadili.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovory o doladení detailov dohody boli od 5. júla niekoľkokrát odložené na žiadosť lídrov protestujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 910
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 769
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 664
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 567
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 980
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 658
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 369
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 578
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protest propalestínskych demonštrantov za ochranu humanitárnych pracovníkov v indonézskej metropole Jakarta.

Úrad civilnej ochrany v Pásme Gazy obvinil Izrael z popravy záchranárov.


TASR
Zvolenie nového pápeža sa oznamuje bielym dymom z komína Sixtínskej kaplnky. Neúspešnú voľbu signalizuje čierny dym.

Voľba pápeža sa riadi prísnymi pravidlami.


a 1 ďalší 6
Pápež František je v poradí 266. pápežom rímskokatolíckej cirkvi.

Pozrite si zoznam a prehľad všetkých pápežov.


a 1 ďalší 3
Pápež František.

Zomrel pápež František. Jorge Mario Bergoglio sa stal pápežom v roku 2013. Prečítajte si viac o jeho živote.


Sportnet

Jakub Sylvestr (Komárno).

Banská Bystrica prehrala gólom z 95. minúty.


TASR
Hugo Gatti (vpravo).

Bol držiteľom rekordu v počte odohraných zápasov v tamojšej najvyššej súťaži.


SITA
Športový program na najbližších sedem dní. Kapitánom slovenskej reprezentácie na MS v hokeji U18 2025 bude Luka Radivojevič.

Športový program na najbližších sedem dní. Pozrite si TV program.


Pápež František.

V pondelok zomrel vo veku 88 rokov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu