AŠCHABAD, BRATISLAVA. Na žiadnom inom mieste na svete nie je koncentrácia mramoru taká veľká ako v turkménskom hlavnom meste Ašchabad. Široké ulice sú napriek tomu zväčša prázdne.

Nezaplnili sa ani počas organizácie Ázijských hier v halových športoch a bojovom umení v roku 2017, keď výstavba luxusného športového areálu stála viac ako olympijské hry v Turíne.
Jednému z najizolovanejších režimov sa napriek pompéznostiam prezidenta Gurbangulya Berdymuchamedova prestáva ekonomicky dariť.
Britský think tank varuje, že na pozore by sa mala mať Európska únia aj štáty, ktoré sa s represívnym režimom zbližujú – Turkménsko je podľa nich na pokraji katastrofy. Európska únia tam pritom plánuje otvoriť diplomatické zastúpenie.
Plyn už zadarmo nebude
Začiatkom júla autoritársky prezident Berdymuchamedov v parlamente hovoril o tom, že v Turkménsku sa čoskoro začne výstavba asi dvetisíc veľkých industriálnych a sociálnych projektov za vyše 30 miliárd dolárov. Web Eurasia.net však upozorňuje, že celé turkménske HDP je asi 40 miliárd dolárov.
Pár dní po tomto vyhlásení prestali viaceré bankomaty v Ašchabade vydávať peniaze, čo zasiahlo najmä pracovníkov verejnej správy. Navyše od začiatku júna sa v hlavnom meste začali tvoriť rady aj pred obchodom, v ktorom sa objavil cukor.