BRATISLAVA. Búrky a záplavy, ktoré sa v posledných dňoch prehnali časťami Nepálu, Bangladéša a Indie, si v týchto krajinách vyžiadali viac ako 130 mŕtvych.
Na severe Indie monzúnové dažde vyhnali z domovov milióny ľudí. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
V Nepále prišlo o život najmenej 67 ľudí, uviedli v pondelok tamojšie úrady. Tridsaťosem osôb utrpelo zranenia a ďalších 30 je nezvestných po tom, čo ich strhla voda či zavalila pôda.
Podľa Národného núdzového operačného centra v krajine zablokovala voda alebo zosuvy pôdy 14 diaľnic, ktoré sa od nánosov a trosiek snažia vyčistiť a sprístupniť pre premávku.
V Bangladéši zomrelo v uplynulých dňoch najmenej 29 ľudí vrátane osôb žijúcich v preplnených rohinských utečeneckých táboroch. Od soboty najmenej desať ľudí, prevažne farmárov, zabil blesk.
V indickom štáte Bihár povodne a zosuvy pôdy vysídlili takmer dva milióny obyvateľov, uvádza BBC. V štáte Ásam svoje domovy muselo opustiť viac ako 1,7 milióna ľudí.
Takmer 80 percent národného parku Kaziranga, ktorý je domovom ohrozeného nosorožca indického, je pod vodou po tom, čo ho zaliala rieka Brahmaputra, cituje tamojšieho predstaviteľa agentúra AP.
Monzúnové obdobie v oblasti trvá od júna do septembra. Hoci je dôležité pre pestovanie plodín, každý rok v južnej Ázii spôsobuje problémy. Vlani v oblasti zomrelo počas búrok viac ako 1 200 ľudí.