BRUSEL. Stredajší pracovný program nemeckej nominantky na post predsedu Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej zahŕňal sériu pracovných stretnutí s predstaviteľmi jednotlivých politický skupín v Európskom parlamente, ako aj rokovaním s Konferenciou predsedov Európskeho parlamentu , čiže s novým vedením zákonodarného zboru EÚ.
Von der Leyenová potrebuje hlasy hlavných frakcií
Von der Leyenová sa snaží získať si dôveru čo najväčšieho počtu europoslancov pred hlasovaním o dôvere, ktoré je zatiaľ naplánované na 16. júla v Štrasburgu.
V 751-člennom europarlamente bude potrebovať podporu nadpolovičnej väčšiny poslancov - vzhľadom na neprítomnosť troch katalánskych poslancov v Európskom parlamente musí získať najmenej 374 hlasov.
To znamená získať najmä hlasy troch hlavných frakcií: Európskej ľudovej strany (EPP/182 poslancov), socialistov a demokratov (S&D/154) a liberálov-centristov z Obnovme Európu (108).
Socialisti sa rozhodnú na budúci týždeň

Uchádza sa však aj o dôveru frakcie Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA) a Európski konzervatívci a reformisti (ECR).
V stredu ráno "vypočúvali" von der Leyenovú sociálni demokrati bez účasti verejnosti a okolo poludnia sa predstavila na pôde liberálov na stretnutí, ktoré bolo naživo prenášané.
Šéfka frakcie S&D Iratxe Garcíová po stretnutí s von der Leyenovou oznámila, že jej skupina prijme rozhodnutie o tom, či podporí súčasnú nemeckú ministerku obrany za šéfku eurokomisie, až na budúci týždeň.
Dodala, že prioritou socialistov pre výkon budúcej exekutívy EÚ je boj proti klimatickým zmenám, ochrana európskeho sociálneho modelu a rodovej rovnosti.
"Predložili sme niekoľko špecifických požiadaviek, počkáme, kým sa oboznámime s jej rôznymi pozíciami," spresnila Garcíová.
Dôraz na vymožiteľnosť práva a klimatické zmeny
Členom liberálnej frakcie v Európskom parlamente sa nominantka prihovorila po francúzsky, nemecky aj anglicky.
Vo svojom vystúpení zdôraznila potrebu zavedenia mechanizmov na kontrolu uplatňovania právneho štátu v každom členskom štáte, boj proti zmenám klímy a dôraznejšie zapojenie občanov do formovania budúcnosti EÚ.
Von der Leyenová zároveň povedala, že dosiahnutie uhlíkovej neutrality v EÚ do roku 2050 bude jednou z jej hlavných priorít a že chce, aby Únia bola celosvetovým lídrom v oblastiach, ako sú investície do "zelených" technológií a výskumu.
Von der Leyenová sa pred liberálmi vyslovila aj o brexite, keď vyjadrila nádej, že k odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ by nemuselo dôjsť.
Súčasne upozornila, že dohoda o brexite, ktorú vlani v novembri podpísala premiérka Theresa Mayová, avšak opakovane ju odmietli britskí zákonodarcovia, bola "dobrá", a zdôraznila, že pod jej vedením Európska komisia nepristúpi na znovuotvorenie "rozvodovej dohody" s Britániou.
"V prípade, že dôjde k brexitu, som presvedčená, že rozhodujúci bude tón a spôsob, akým sa to stane. Pretože brexit nie je koniec niečoho, brexit je začiatok budúcich vzťahov a má absolútny význam mať dobrú spoluprácu," dodala.