TEHERÁN, BRATISLAVA. Iránski lídri prinášajú chaos, smrť a nerešpektujú svojich susedov, rozohnil sa na pôde Valného zhromaždenia OSN v septembri minulého roka americký prezident Donald Trump.
Rok predtým sa na pôde medzinárodnej organizácie vyhrážal zničením Severnej Kórey.

Svoju rétoriku proti teokratickému režimu v Teheráne americký prezident medzitým ešte pritvrdil.
Trump Iráncov obviňuje, že napriek dohode o obmedzení jadrového programu budujú jadrovú zbraň, že zostrelili americký dron v medzinárodných vodách a že stoja za útokmi na ropné tankery v Perzskom zálive.
Podľa medializovaných správ bol koncom júna prezident len niekoľko minút od toho, aby odobril útok na Irán. Niekoľko minút od vojny, ktorá by podľa odborníkov priniesla celosvetový chaos.
Prečo práve Irán?
Irán je síce diktatúrou pod vedením ajatolláhov (náboženských vodcov), no ani zďaleka nie je najprísnejším režimom na svete. Podporuje militantné skupiny v zahraničí, ale proti Islamskému štátu či al-Káide v Sýrii aktívne bojoval.
Washington pritom Teherán kritizuje už desaťročia. Prečo je cieľom kritiky práve Irán?
Zasahovanie zvonku je súčasťou iránskej národnej mytológie od štvrtého storočia pred naším letopočtom, keď Alexander Macedónsky prišiel zo západu a rozvrátil vtedajšiu Perzskú ríšu, na ktorú Irán historicky nadväzuje.