Belehrad 12. mája (TASR) - Srbskí a kosovskoalbánski predstavitelia sa dnes v Belehrade stretli na prvých priamych rozhovoroch venovaných návratu utečencov do provincie.
"Nie sme tu, aby sme hovorili o politike, ale aby sme sa zamerali na humanitárny problém, ktorý treba rýchlo vyriešiť, aby sa vysídlenci mohli vrátiť domov," povedal Gottfried Köfner, rakúsky vyslanec Vysokého komisariátu OSN pre utečencov (UNHCR), ktorý stretnutiu predsedal.
Kontakty medzi predstaviteľmi kosovských Albáncov a zástupcami Belehradu sú od konfliktu z rokov 1998-99, ktorý v júni 1999 ukončili nálety NATO proti Juhoslávii, zriedkavé.
Rozhovory po ročnej prestávke obnovili začiatkom roku, keď zástupcovia Prištiny a Belehradu hovorili o troch tisíckach nezvestných z čias konfliktu, hlavne etnických Albáncov.
Prevažne Albáncami obývané Kosovo je od konca vojny spravované OSN, oficiálne ale stále zostáva súčasťou Srbska a Čiernej Hory (SČH), nástupníckeho štátu po Juhoslávii. Na jeseň tohto roku by sa podľa očakávania mali začať rokovania o konečnom štatúte provincie - za podmienky, že Kosovo splní požadované štandardy v oblastiach ako demokracia, ľudské práva a ochrana menšín.
Obe strany sa na dnešnom stretnutí dohodli na časovom harmonograme, miestach konania a témach budúcich rozhovorov. Köfner vyjadril spokojnosť, že sa obe strany zhodli na tom, že návrat utečencov je životne dôležitý pre budúcnosť Kosova.
Šéf Misie OSN v Kosove (UNMIK) Sören Jessen-Petersen vo vyhlásení z Prištiny uviedol, že rozhovory pomôžu pri dosahovaní "konkrétnych riešení, ktoré umožnia tým, čo si želajú návrat, aby tak urobili".
Po skončení konfliktu Kosovo opustilo asi 230.000 osôb, väčšinou Srbov. Do provincie sa ich vrátilo 12.000, z toho boli 5000 Srbi.