LOS ANGELES. Juh Kalifornia v piatok večer miestneho času (v sobotu skoro ráno SELČ) zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie.
Škody na domoch alebo infraštruktúre ale podľa amerických médií nie sú tak veľké, ako sa miestne úrady pôvodne obávali, a ani nie sú hlásené obete na životoch alebo závažné zranenia.
Zemetrasenia v Kalifornii
Podľa americkej geologickej služby USGS otrasy mali intenzitu 7,1 stupňa a niektorí odborníci nevylučujú, že čoskoro môžu nasledovať ďalšie.
Oblasť zažila už vo štvrtok najsilnejšie zemetrasenie za posledných dvadsať rokov s intenzitou 6,4 stupňa. Po ňom nasledovala séria 1700 slabších otrasov.

Epicentrum sa v piatok rovnako ako vo štvrtok nachádzalo pri meste Ridgecrest v Mohavskej púšti asi 240 kilometrov severovýchodne od Los Angeles. Ohnisko pritom bolo v hĺbke 17 kilometrov.
Otrasy trvali niečo vyše pol minúty a cítiť boli podľa geológov nielen v Los Angeles, ale aj v Sacramente na severe štátu a tiež smerom na juh až v Mexiku.
Škody po zemetrasení
Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil pre okres San Bernardino stav núdze kvôli "podmienkam, ktoré sú mimoriadne nebezpečné pre ľudí a majetok".
Do najviac postihnutých oblastí poslala kalifornská národná garda dvesto mužov, potrebné vybavenie a jedno lietadlo.
V meste Ridgecrest hasiči a policajti prijali veľa telefonátov s prosbou o zdravotnícku pomoc.
Tamojší policajný veliteľ uviedol, že "vďaka bohu nešlo o nič vážnejšieho než rezné rany a pomliaždeniny".
Hasičom sa rýchlo podarilo uhasiť požiare dvoch obydlí a kvôli možnému úniku plynu a hroziacim požiarom bol do rizikových oblastí vypnutý prívod plynu.
Z mestečka Trona prišla správa, že sa zrútil jeden dom. Cesty v jeho okolí sú poničené alebo zablokované.
Uzavretá musela byť diaľnica medzi Ridgecrestom a Tronou juhozápadne od Údolia smrti, pretože popraskala a zosypali sa na ňu kamene.
"Povedal by som, že väčšina môjho tovaru je rozbitého na zemi," povedal podľa agentúry AP 59-ročný Antoun Abdullatif, ktorý vlastní obchody s alkoholom a ďalšie podniky. "Zakaždým keď naberiete lopatku, vyhadzujete do smetí 200 dolárov," posťažoval si pri likvidácii zničeného tovaru.
Upratovať ale prestal, pretože si myslí, že príde ďalšie zemetrasenie.
V Las Vegas a v štáte Nevada, ktorý susedí s Kaliforniou, dve po sebe idúce silné zemetrasenia podľa médií oživili prízrak ešte mocnejšieho a ničivejšieho zemetrasenia, ktorého sa západ Spojených štátov veľmi obáva.
Lucy Jonesová z Kalifornského technologického inštitútu (Caltech) však uistila, že piatkové a štvrtkové zemetrasenia sa odohrali v rovnakom tektonickom zlome, ktorý je vzdialený od zlomu San Andreas, ktorý by katastrofálne zemetrasenie mohol spôsobiť.
Pravdepodobnosť ďalších otrasov v budúcom týždni s intenzitou presahujúcou siedmy stupeň je podľa seizmologičky desaťpercentný. Ovšem otrasy o sile piatich stupňov sú takmer isté.
Kalifornia je pretkaná tektonickými zlomami považovanými za najaktívnejšie na svete.
K najnebezpečnejším v tejto oblasti patrí zlom San Andreas, ktorý pretína San Francisco a tiahne sa severne od Los Angeles vo vzdialenosti 65 kilometrov.
V roku 1994 zažila južná Kalifornia zemetrasenie o sile 6,7 stupňa, ktoré zasiahlo husto obývanú oblasť Los Angeles.
Zahynulo vtedy pri ňom 57 ľudí a materiálne škody sa vyšplhali na miliardy dolárov.
Aj keď piatkové zemetrasenie bolo silnejšie, nie sú jeho následky tak ničivé, pretože jeho epicentrum bolo v menej obývanej oblasti.