VIEDEŇ. Rakúsko v utorok ako prvá krajina v Európskej únii schválilo zákaz používania spornej chemickej látky glyfosát, ktorá slúži najmä ako prostriedok na ničenie buriny. Informovali o tom svetové agentúry.
Za návrh zákona, ktorý predložila Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ), hlasovala väčšina poslancov parlamentu; proti bola Rakúska ľudová strana (ÖVP) bývalého kancelára Sebastiana Kurza.
Možný rozpor s európskym právom
Tá argumentovala tým, že toto rozhodnutie poškodí pestovateľov, ktorí túto chemikáliu nevyužívajú nevhodným spôsobom.
Tento zákaz môže byť, ako píše DPA, v rozpore s európskym právom, keďže členské krajiny EÚ v novembri 2017 schválili používanie tejto látky až do roku 2022. Po roku 2022 požaduje Európsky parlament absolútny zákaz používania tejto látky.
Európska komisia môže vzniesť námietku voči rozhodnutiu rakúskych poslancov do troch mesiacov.
Najpoužívanejší prostriedok proti burine
Glyfosát uviedla na trh ako herbicíd firma Monsanto - dcérska spoločnosť farmaceutickej spoločnosti Bayer.

Je to najpoužívanejší prostriedok proti burine v EÚ a na svete - s jeho používaním sú však spájané obavy, že môže byť nebezpečný pre zdravie ľudí.
Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny označuje túto látku za pravdepodobne karcinogénnu.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a Európska chemická agentúra (ECHA), o ktorých posudky sa opiera Európska komisia, však považujú glyfosát za neškodný.
Zákaz plastových tašiek
Rakúski poslanci neskôr v utorok jednomyseľne schválili zákaz plastových tašiek, ktorý má začať platiť najneskôr v roku 2021. Informovala o tom agentúra APA.
Igelitové tašky majú zostať v predaji len do konca roku 2020. Zákaz sa nebude vzťahovať na tenké plastové vrecúška, ktoré sa v obchodoch najčastejšie používajú na ovocie a zeleninu či pečivo.
Tie však musia byť vyrobené z obnoviteľných zdrojov a plne biologicky rozložiteľné.
Krok proti kultúre vyhadzovania
Bývalá ministerka životného prostredia Elisabeth Köstingerová z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), ktorá návrh o zákaze plastových tašiek v roku 2018 predložila, považuje rozhodnutie parlamentu za míľnik v boji proti mentalite, ktorá je nastavená na jednorazové použitie a vyhadzovanie vecí.
Rakúsko je treťou krajinou v Európe, ktorá takýto zákaz prijala. Köstingerová zdôraznila, že v súčinnosti s novým nariadením sa v Rakúsku zníži množstvo nepotrebných plastov o päť až sedem tisíc ton.
"Hoci zákaz igelitových tašiek predstavuje v zásade vítaný symbolický krok proti kultúre vyhadzovania, množstvo plastového odpadu, ktoré sa vyprodukuje za jeden rok, sa však takto zníži len o dve percentá," uviedla Lisa Kerneggerová z organizácie Global 2000, ktorá sa venuje ochrane životného prostredia.