NEW YORK, BRATISLAVA. Ešte koncom šesťdesiatych rokov bol každý homosexuál v Spojených štátoch pripravený na to, že ak vkročí do gej baru, von už nemusí vyjsť dobrovoľne, ale že ho z podniku odvlečú policajti.
Razie v baroch, v ktorých sa stretávali členovia LGBTI komunity, boli vtedy celkom bežné a často ich sprevádzali brutálne postupy policajtov.
Napokon, byť homosexuálom bolo v tom čase nelegálne, takže z pohľadu úradov bolo v poriadku, ak ľudia z gej komunity - v ich očiach kriminálnici - dostali niekoľko rán policajným obuškom.
„Keď vás pri takej razii chytili, buď si vás odfotili, alebo zistili vašu totožnosť a adresu, pričom túto fotku či vaše údaje potom uverejnil v novinách New York Herald Tribune," spomína v rozhovore pre televíziu NBC Joe Nigrelli.
Následky takejto publicity mohli byť rôzne. Prichytení návštevníci gej baru obyčajne prichádzali o prácu, niektorí dokonca aj o bývanie.
Policajti nečakali, že sa budú brániť
Nigrelli bol pravidelným zákazníkom v taverne Stonewall Inn v Greenwich Village, jednej z najstarších štvrtí na newyorskom Manhattane.
Stonewall bol v tom čase najväčším gej barom v Spojených štátoch. Riadili ho síce mafiáni, podnik nemal licenciu na predaj alkoholu, tečúcu vodu ani núdzový východ, no podľa stanice BBC sa stal útočiskom LGBTI komunity, lebo v ňom sa ľudia nemuseli obávať verejného odsúdenia.